(ВИДЕО) Ве потсетуваме на фантастичниот концерт на Зоран Џорлев по повод неговото 40. годишно дружење со виолината

Не напушти но ни остави дела за уживање…

Маестро Зоран Џорлев почнал да свири виолина во 1977. година, откако претходно во музичкото училиште бил одреден да свири на пијано, зашто „немал предиспозиции за виолина“. Во 1989. дипломирал виолина на Факултетот за музичка уметност. Познат е по обработките и изведувањето на македонските народни и забавни композиции, обработки на филмски, џез, етно теми. Работел како професор по виолина, а беше и директор на ДМБУЦ Илија Николовски-Луј во Скопје.
Во 2018. година во МОБ го одржа концерот „40. години дружење со виолината“ каде присутните и тв гледачите (концертот го сними МТВ) ги потсети на сите свои делувања.
Ви го донесуваме концертот за да уживате во уметноста на Зоран Џорлев кој не напушти но зад себе остави големи дела…

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ТРОГАТЕЛЕН АПЕЛ ОД ЕДНА МАЈКА: „Вашите 100. денари значат живот на нозе за Кристијан!“

Скоро секој ден сме сведоци на трогателни апели од родители за помош во лекувањето на …