Диететичарите откриле кои пет чаеви го топат салото на стомакот

КОГА станува збор за слабеење, она што е на чинијата може многу да влијае на напредокот. Но, дали знаевте дека најверојатно во куќата имате напиток што може многу да помогне во процесот?
Експертите велат дека пиењето чај е одлична навика ако сакате да изгубите килограми. Но, не било кој. Постојат видови кои помагаат во топењето на маснотиите во стомакот благодарение на состојките и својствата што ги содржат.
„Нема магична пилула за слабеење, но некои истражувања сугерираат дека чајот може да биде ефикасен ако се комбинира мудро со добра исхрана и физичка активност. На пример, замена на утринското кафе, сок со ручек или чаша вино по вечерата ги замените со чај”, вели диететичарот Мишел Зиве за Eat This, Not That.
Нејзината колешка Џина Кеталеј забележува дека пиењето чај може да го инхибира дејството на ензимите кои помагаат при варењето и со тоа да се намали апсорпцијата на шеќер, маснотии и калориско оптоварување.
Еве неколку чаеви кои можат да помогнат во топењето на маснотиите во стомакот.

Зелен чај
Најчесто проучуваниот чај за цели на слабеење е зелениот чај. Една студија спроведена меѓу дебели луѓе во 2008. година покажала дека оние кои пиеле зелен чај редовно изгубиле 3,6 килограми повеќе од оние кои не го конзумирале.
Зиве вели дека зелениот чај е феноменален за губење на тежината, бидејќи е полн со катехини, антиоксиданси кои можат да го забрзаат метаболизмот и да помогнат побрзо да се разградат маснотиите. Покрај тоа, зелениот чај содржи кофеин, а студија од 2011 година открила дека мешавина од кофеин и катехин е особено корисна за разградување на маснотии и согорување на калории.

Црн чај
Црниот чај обично има најголем процент на кофеин од сите чаеви, што му дава голема предност во однос на слабеењето.
„Чајот со кофеин може да го поттикне телото да согорува повеќе калории“, вели Зиве.
Покрај тоа што нуди голема доза на кофеин, црниот чај е полн и со флавоноиди, а 14-годишното истражување спроведено на 4.280 возрасни лица покажало дека луѓето кои конзумираат повеќе флавоноиди од храна и пијалоци имаат индекс на помала телесна маса (БМИ).

Чај од глуварче
Дали знаевте дека глуварчето е природен диуретик? Ова значи дека може да ви помогне да ја изгубите тежината на водата што се наоѓа во вашето тело.
Исто така, откриено е дека глуварчето има антиинфламаторни својства, а хроничното воспаление е поврзано со дебелеење.
Иако чајот од глуварче е безбеден за повеќето луѓе, треба да се консултирате со вашиот лекар пред да го пиете ако земате лекови на рецепт за да бидете сигурни дека не може да предизвика потенцијални несакани ефекти.

Чај од нане
Ако ви се чини дека многу грицкате помеѓу оброците, размислете за смирувачка шолја чај од нане што природно може да го сузбие вашиот апетит.
Покрај тоа, чајот од нане е одличен за подобро функционирање на дигестивниот систем, што значи дека со пиење ќе се спречи запек, што може да предизвика воспаление и надуеност.

Бел чај
Бидејќи листовите од бел чај брзо се сушат веднаш штом се соберат, тие спаѓаат во видовите чаеви со најмногу микроелементи, особено полифенолите.
Запомнете, без оглед на тоа каков чај пиете, тоа нема да доведе до слабеење ако не ја прилагодите исхраната и започнете да вежбате.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Кирил Лазаров стартуваше во новата улога: „Подготвен сум и среќен за овој предизвик“

Најмладиот ракометен селектор во нашата историја, Кирил Лазаров ги пречека своите избраници со кои во …