(ВИДЕО) Починал легендарниот дизајнер Пјер Карден

Францускиот дизајнер Пјер Карден починал во болница на 98-годишна возраст, потврди неговото семејство.
Карден е роден во Италија во 1922 година, но како дете се преселил во Франција.
Карден започнал да работи во модната куќа Кристијан Диор во 1946. година, кога придонесе за раѓањето на познатиот „Нов изглед“. Својата модна куќа ја отвори на крајот на 1949 година. Карден, познат и како извонреден претприемач, ја прошири својата империја низ целиот свет.


Минатата година тој изјави дека е уморен, а потоа не одел секој ден во неговото студио, кое се наоѓа спроти улицата од Претседателската елисејска палата во Париз, но тој објаснил дека ќе продолжи да црта.
Модата беше неговата животна филозофија на која тој беше страсно посветен, и тој остави авангардни модели кои потоа ја претставуваа иднината во сегашноста, пренесува Elle. Меѓу неговите најчести инспирации се Јапонија и Кина во 60-тите и 70-тите години од минатиот век, НАСА и нејзината вселенска програма, како и имагинарниот свет на футуризмот.
Погледнете ја куќата во која живеел и некои од неговите легендарни креации:


 

View this post on Instagram

 


A post shared by Emmanuel à Londres (@3615emmanuel)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marta Rovella Schultz (@martarovella)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Serge Carreira (@serge.carreira)

Видео и фото: pierrecardin.com/en/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …