(ФОТО) Чаша ВОЛШЕБЕН СОК топи три пати повеќе маснотии од НАЈДОБРИТЕ ПРЕПАРАТИ за слабеење

Дали се придржувате до диетата крајно дисциплинирано, но во никој случај да не постигнете задоволителни резултати?
Најновото истражување покажа дека пиењето сок од домати, пред главниот оброк, во голема мера го забрзува процесот на слабеење и топење на масните наслаги.
Можеби е време да пробате едноставен рецепт за успешно слабеење. Сè што ви треба е „магична состојка“ во форма на чаша сок од домати!
Што е можно помалку сол
Купете сок од домати со намален процент на натриум.
Без разлика дали пиете сок што сте го направиле сами или го купувате придобивките за организмот, се повеќекратни! Покрај обезбедувањето на организмот со потребната количина на витамини и минерали со кои се богати доматите, истражувањата исто така покажало дека овој зеленчук има ефект на намалување на холестеролот и крвниот притисок.

 

Луѓето кои пиеле сок од домати изгубиле 14 килограми за еден месец!
Сокот од домати дури три пати ја зголемува можноста за топење на масните наслаги! Експеримент во кој лица кои го вклучиле сокот од домати во нивното мени за исхрана изгубиле 14 килограми за еден месец!
Постојат неколку причини зошто сокот од домати во комбинација со лесна диета дава толку добри резултати во губење на вишокот килограми и топење на тврдоглавите наслаги.

1. Го запира гладот
Чаша сок од домати има само 50 калории. Коцка сирење или половина парче леб има иста калориска вредност. Сокот од домат, дури и во мала количина, му ги обезбедува на организмот потребните хранливи материи и го „убива“ чувството на глад. Кој пие чаша сок пред оброк за време на оброк, ќе внесе 136 калории помалку!

2. Го забрзува топењето на маснотиите
Луѓето кои пијат сок од домати внесуваат двојно повеќе витамин Ц, што, пак, му овозможува на телото да произведе аминокиселина што ги топи маснотиите.

3. Го чисти организмот
Сокот од домати содржи и минерали и витамини, има антиоксидативно и антисептично дејство. Благодарение на ликопенот, тој е одличен чистач на организмот.

4. Ги зајакнува коските
Ликопенот, кој го содржат доматите, ја намалува кршливоста на коските што се јавува со текот на годините.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОВТОРНО СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ХРВАТСКА: Епицентарот близу Дубровик – се тресело тлото и во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е забележан синоќа, на границата на БИХ …