(Рецепти) Состојка на која и нема рамна: Квасецот е благодет за кожата, косата, ноктите – еве како да го употребите и да блесенете!

Од античко време, квасецот не се користел исклучиво при готвење, но исто така и за природна нега на лице и коса.
Во античко време, жените користеле квасец за да ја одржат кожата мазна, чиста и нежна и да спречат појава на акни и брчки.
Пекарскиот и квасецот за пиво се богати со витамини од Б-комплекс, како што се Б1, Б2, Б6 и Б12, аминокиселини, но и многу минерали, вклучувајќи фосфор, калиум, цинк, железо, манган, калциум, магнезиум. Сите овие состојки го прават квасецот идеален препарат за природна нега и убавина на кожата, косата и ноктите. Освежува, прочистува, хидрира, ја зајакнува и регенерира кожата, обезбедува подобра циркулација на крвта и ја штити кожата од слободните радикали што можат да ја оштетат.
Бидејќи многу проблеми со кожата се јавуваат токму поради недостаток на витаминот Б комплекс во телото, во овој текст можете да прочитате рецепти за подготовка на разни маски за нега на лице, коса и кожа, чија главна состојка е квасецот.


Маска од квасец – рецепти
Квасецот ги смирува воспалителните процеси на кожата, ја обновува сувата и оштетена кожа и коса, го подобрува квалитетот на слабите и кршливи нокти кои се склони на лупење и пукање. Ако кожата и косата се сериозно оштетени, третманите со квасец применувајте ги 2 пати неделно, во рок од 2 месеци.
1. Маска од квасец и млеко – за лице
За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:
– 1 коцка свеж квасец
– 3 лажици млеко
Подготовка: загрејте го млекото, додадете го квасецот и изматете за да добиете кремаста смеса. Нанесете ја добиената мешавина на лицето и вратот, оставете ја да делува 15-20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.
2. Маска од квасец, мед и маслиново масло – за лице
За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:
– 1 коцка свеж квасец
– 1 лажичка природен мед
– 2 лажици екстра девствено маслиново масло
Подготовка: Загрејте маслиново масло на тивок оган, додадете квасец и мед и мешајте додека не добиете кремаста маса. Нанесете ја добиената маса веднаш на лицето и оставете ја да стои на лицето додека не се исуши целосно и не се стврдне. После тоа, извадете ја зацврстената маска со прстите и измијте го лицето со млака вода.
3. Маска од квасец, млеко, лен и бадеми – за лице
За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:
-1 коцка свеж квасец
-3 лажици млеко
-1 лажица мелени бадеми
-1 лажица мелено ленено семе
Подготовка: загрејте млеко, додадете квасец, мелени бадеми и мелен лен, а потоа добро измешајте додека не се добие кремаста маса. Нанесете ја маската веднаш на лицето, оставете ја да делува 15-20 минути. И’ оваа маска ќе се зацврсти на вашето лице. Извадете ја маската од лицето со кружни движења на прстите, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.


4. Маска од квасец и шеќер – за лице
За да ја подготвите оваа маска, потребни ви се следниве состојки:
-1 коцка свеж квасец
-1 лажица шеќер
-1 лажичка крем за лице што обично го користите секој ден
Подготовка: Изматете ги состојките добро да се соединат во кремаста маса. Нанесете ја добиената маса на лицето, оставете ја да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Дознал дека има рак па отишол кај пријател да ја избричи главата: Неговата реакција го расплакала! Ова се нарекува пријателство

Кога дознал дека има рак, Нефтали Мартин не знаел „каде удира“ и што да прави. …