Дали мутираниот корона вирус се шири побрзо отколку што се мислело?

Вирусите се размножуваат многу често и многу и не баш совршено верно, па мутациите меѓу нив се чести, пишува „The Economist“.
Сепак, повеќето од овие мутации имаат мало или никакво влијание врз тоа како се шири вирусот и колку е смртоносен. До неодамна, САРС-CoV-2 не беше исклучок од ова правило.
За жал, се чини дека ова се менува. Новата варијанта на вирусот, позната како B.1.1.7, брзо се шири во Велика Британија, а тамошните научници проценуваат дека тој е за околу 50% позаразен од другите верзии што моментално циркулираат. Британските власти затоа брзаат во акција, обидувајќи се да го ограничат неговото ширење, пренесува Jutarnji.hr.

Оние делови од земјата каде што најчесто преовладува В.1.1.7, вклучително и Лондон, беа затворени на 20. декември. Сепак, случаи на инфекција се појавија и на други места, а повеќе области ќе бидат затворени од 26. декември. Повеќе од 50. земји ги затворија своите граници за пристигнувања од Велика Британија. Некои делови од Европа ги прифаќаат само оние кои можат да покажат докази за неодамнешен негативен тест.
Британските научници исто така бараат дополнителни докази дека В.1.1.7 е позаразен од претходните соеви и, ако е така, зошто. Два фактори кои во моментов ја сугерираат неговата поголема заразност се стапката на ширење и деталите за мутациите.
В.1.1.7 се чини дека се шири побрзо од постарите верзии на САРС-CoV-2 во оние делови на Велика Британија каде што инфекциите растат невообичаено брзо. На пример, тоа претставува 62 проценти од новите инфекции во Лондон во неделата што завршила на 9. декември, во споредба со 28. проценти на почетокот на ноември.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …