(ФОТО) Новиот „Фиат 500“ е „Најдобриот мал електричен автомобил“

Првиот целосно електричен автомобил од FCA е Fiat 500, кој се напојува со електромотор од 118 КС, а батеријата обезбедува домет од 320 км. „Фичото на струја“ им се допаѓа на експертите од различни автомобилски области, најмногу затоа што го задржал својот харизматичен урбанистички карактер, па дури и компактните димензии. Тој сега додал уште две награди во својата колекција, така што има вкупно 4 награди добиени во Европа.
Неколку недели по претставувањето во меѓународниот печат, моделот „New 500“ продолжува да ја радува европската јавност, остварувајќи двојна победа – прво во Франција, а потоа и во Велика Британија – дополнително проширувајќи ја својата колекција трофеи со наградата „Зелен автомобил“ на доделувањето на наградите за автомобили во 2020 година, и со наградата за „Автомобил на годината и најдобар мал електричен автомобил“ доделена од порталот DrivingElectric, каде бил оценет за неговиот елегантен дизајн, технологија и корисна автономија до 320. километри.


Тука се и наградите за „Најдобар дизајн 2020“ доделени од германскиот магазин „Auto Motor und Sport“ и „Најдобар дизајн концепт“ во рамките на меѓународно познатите награди за дизајн „Red Dot“.
Да потсетиме, првиот, целосно електричен автомобил на компанијата FCA модел „500“, кој користи батерија од 42 kW што обезбедува домет од 320 км, што може да се зголеми на 450 км во градскиот циклус. Потребни се само 5. минути за да се наполни батеријата доволно за да помине 50. километри. Брзиот полнач исто така ја полни батеријата до 80% за само 35 минути. Во однос на перформансите, „Fiat 500“ има електричен мотор 87 kW (118 КС), кој развива максимална брзина од 150 km/h и забрзува до 100 km/h за девет секунди.
Моделот 500 доаѓа и со напредни системи за помош при возење (ADAS), кои го прават побезбеден и полесен за возење, како и првиот автомобил во сегментот што е опремен со второ ниво на автономно возење.
Достапно со 7-инчен екран во верзијата „Passion“ и 10,25-инчен екран во верзијата „Icon“ – со прилагоден интерфејс и напреден систем за препознавање на глас, кој го активира слободниот телефон, со изговарање на фразата за активирање „Еј, Фиат“.
New 500/Новиот 500 нуди и хечбек и кабриолет верзија, но и комплетно нова 3 + 1 верзија, која има трета мала врата од страната на совозачот.

Фото: Fiat

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Полицајците не можеле да поверуваат кога виделе што вози на кровот на Фордот – Го исклучиле од сообраќајот!

ПОЛИЦИЈАТА запрела Форд кој имал нелегално оптеретување на покривот. Полициската патрола останала во чудо кога …