(Рецепт) Благословено зрно: Црно семе – лек за секоја болест!

Во изминатата деценија, американски и арапски научници од реномирани истражувачки институти започнаа, користејќи современи методи, да ја анализираат оваа неверојатна билка. Претходните студии покажаа дека црното семе не делува директно на одделни органи, туку делува на целото тело преку имунолошкиот систем и прочистува преку дебелото црево, па придобивките се повеќекратни. Со зголемен стрес, конзумирање на средства за уживање, недостаток на движење, еднострана или погрешна исхрана, го уништуваме нашиот имунолошки систем.

Современото имунолошко истражување потврдува дека редовната употреба на масло од црно семе има превентивно дејство против социјални болести како што се некои видови на рак, затнати артерии, ревматски заболувања, појава на катаракта на очите.
Незаситените полномасни киселини, кои се содржани во црното семе, се потребни како градежни блокови за ткивните хормони. Тие го стимулираат метаболизмот и варењето на храната. Покрај тоа, тие го регулираат холестеролот и овозможуваат здрав метаболизам. Значи, тие се од големо значење за кожата и косата.

 

Ефекти и делување
Црното семе е безопасно и ефикасно и може да го користи скоро секој. Неговите ефекти се постигнуваат со упорна употреба. Ако се користи правилно и со правилна доза, тоа нема да предизвика никаква иритација или несакани ефекти. Црното семе може да се користи во третманот на Diabetes Mellitusa и дијабетес предизвикан од алергии, но се препорачува третманот да се спроведува под надзор на лекар, бидејќи дериватите на црното семе го намалуваат нивото на шеќер во крвта. Употребата на овој лек не се препорачува за бремени жени, додека на децата им се препорачува да консумираат половина од пропишаната доза. Исто така, пациентите со трансплантација на органи не треба да го користат маслото.

Начин на употреба
1. Нервоза – една мала лажица масло со шолја кафе.
2. Кашлица и бронхитис – нанесете масло на градите и грбот и испијте 3 × 1 лажица масло + две лажици ставете во чаша врела вода и вдишете.
3. Замор – една лажица масло + сок од портокал. Пијте 10 дена наутро.
4. Подобрување на меморијата – една мала лажица масло со 100 мл чај од нане. Пијте 10 дена.
5. Бубрези – сомелете 1/4 кг црно семе (во блендер) и промешајте со 1/4 кг мед. Земајте наутро пред јадење две лажици од оваа мешавина со 1/2 чаша топла вода и една лажичка масло од црно семе.
6. Убавина – Нанесете мешавина од една лажица масло од црно семе и една лажица маслиново масло. По еден час, измијте го лицето со вода и сапун.
7. Повраќање и гадење – измешајте една мала лажица мелено каранфилче со една лажица масло, пијте со чаша чај од нане. Пијте три пати на ден.
8. Иритирано место – измијте ја површината со вода и сапун, а потоа исушете ја и подмачкајте ја со масло, навечер и оставете ја до утрото. Повторувајте три ноќи.


9. Срце и стеснување на аортите – Наутро и навечер испијте една лажичка масло со топол пијалок (чај, млеко…).
10. Псоријаза – нанесете јаболков оцет на погодената област, а потоа со масло од црно семе. Терапијата трае 15 дена. Доколку е потребно да продолжите, направете пауза 10 дена, а потоа повторете.
11. Брадавици – Намачкајте ја брадавицата со масло, а потоа испијте една лажичка масло. Терапијата се користи три пати на ден (15 дена). Доколку е потребно да продолжите, направете пауза 10 дена, а потоа повторете.
12. Ревматизам – загрејте масло и намачкајте ги (тријте) погодените делови од телото. Потоа испијте една лажица масло. Терапијата трае 14 дена двапати на ден.
13. Главоболка – нанесувајте масло на челото, слепоочниците и зад ушите три пати на ден. Наутро, пијте една лажичка масло пред јадење. Терапијата трае три дена.
14. Киселини и проблеми со стомакот – една чаша млеко и една лажица масло три пати на ден.
15. Женски болести – пијте една лажичка масло со чај засладен со една лажица мед пет пати на ден. Терапијата трае 40 дена.
16. Воспаление на носните шуплини, сува кашлица, бронхијална астма, грип – пет пати на ден, намачкајте ја внатрешноста на

ноздрите со масло од црно семе, силно вдишете и неколку пати исфрлете ја слузта низ устата (неколку пати). Терапијата трае три дена.


17. Болести на очите и оштетување на видот – Половина час пред спиење подмачкајте ги очните капаци и кожата околу очите со масло, а потоа испијте една лажичка масло помешана со чаша сок од морков.
18. Дијабетес – 15 минути пред појадок и вечера земајте една лажичка масло, измешана со една чаша чај од цимет. Предупредување: задолжително се мери вредноста на шеќерот пред и по (половина час) од земање на терапијата. Ако шеќерот е низок, терапијата не се зема.
19. Зајакнување на имунитетот – 15 минути пред појадок и вечера, земајте една лажичка масло и истурете 1/2 чаша вода во која се топи една лажица мед.
20. Третман на дијареја – Истурете лажичка масло од црно семе во чаша јогурт и промешајте. Земајте ја оваа мешавина двапати на ден додека не исчезнат симптомите на дијареја.
21. Третман за опаѓање на косата – Истријте го скалпот со сок од лимон, почекајте 15 минути, а потоа шампонирајте, исплакнете и исушете ја косата. Потоа намачкајте го скалпот со масло од црно семе. Повторувајте ја постапката неколку недели.
22. Парализа на лицето и тетанус – Вдишување на пареи предизвикани од истурање на масло од црно семе во врела вода, помага при парализа на лицето и тетанус, како и во елиминирање на нивните причини.
23. Забоболка – Истурете половина лажичка масло од црно семе во топла вода и исплакнете ја устата со добиената мешавина, а потоа накапете со маслото на болниот заб. Оваа постапка ефикасно ја ублажува забоболката.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …