Отворено новото детско игралиште во ЈУДГ „Кочо Рацин“ – објект Н.Н. Борче, проект на HIPP и Општина Центар

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со Бобан Дамчевски,  директор на Дамчевски ДООЕЛ Скопје , главни увозници на германските производи  за бебиња HIPP, денеска го  пуштија во употреба детското игралиште во објектот „Наум Наумовски Борче“ на центарската градинка „Кочо Рацин“.

Употребувани неколку генерации наназад, старите и дотраени детски реквизити се заменети со нови и поквалитетни, со што децата од оваа градинка добија ново забавно, модерно, безбедно  и интерактивно катче.

„Наша задача е  да обезбедиме квалитетни услови за престој на децата во нашите градинки. Затоа, сакам да ја изразам мојата благодарност лично до господинот Бобан, но и до компанијата Дамчевски кои ја препознаа потребата на оваа градинка од ново игралиште и реагираа веднаш со конкретна идеја и проект. Ние  ја поддржуваме нивната општествено одговорнаработа  и еве, денес децата добија ново игралиште. Апелирам и до останатите компании и индивидуалци кои се во можност, да го следат примерот на Дамчевски и тие да придонесат кон подобрување на условите за престој и живот  на децата, но и на сите жители во Општина Центар“, изјави градоначалникот Богдановиќ.

Старите реквизити се отстранети, извршена е темелна реконструкција и на 115 м2 поставен е нов гумен бехатон, мултифункционална детска куќичка, нова лулашка и две фигури. Материјалот и изведбата е донација на ЈУДГ „Кочо Рацин“ објект „Наум Наумовски Борче“, од компанијата Дамчевски ДООЕЛ Скопје.

„ Компанијата Дамчевски ДООЕЛ Скопје е општествено одговорна компанија и секогаш работиме за доброто на заедницата. Со оваа донација не застануваме во нашето дејствување. Со градоначалникот Богдановиќ разговараме за да се вклучиме во заеднички акции за добробит на сите жители на Центар “,изјави Дамчевски .

Градоначалникот Богдановиќ и Општина Центар ги замолуваат граѓаните совесно и одговорно да се однесуваат со опремата во ова, но и во другите детски игралишта кои се наоѓаат на територија на општината, разумно да ги користат и да не ги уништуваат куќичките, лулашките и останатите реквизити, бидејќи тие им припаѓаат на сите деца.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО 16. ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денеска се регистрирани 150. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …