(ФОТО) Хамилтон ослабнал 4. килограми откако добил корона

Луис Хамилтон, актуелниот светски шампион во Формула 1, објави дека ослабел четири килограми откако беше позитивен на коронавирус.
Хамилтон на почетокот на овој месец објави дека има корона и затоа мораше да ја пропушти трката во Бахреин.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)


„Изгубив шест килограми во последните два месеци, четири од нив откако ја добив короната. Изгубив многу мускули. Сега почнувам од нула, не сум среќен и забавен, но решен сум да се вратам во старата форма”, изјавил седумкратниот светски шампион.
Пред една недела Хамилтон се пожали дека се чувствувал многу лошо додека бил заразен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)

“Уништен сум. Не се чувствувам добро, но среќен сум и благодарен што сум жив. Ковид не е шега, никогаш не ни помислував дека е. Знаев дека во одреден момент ќе стане тешко затоа што има луѓе што умираат. Знаев дека е сериозно Мислам дека е многу чудно да се гледаат светските лидери како се смеат како да не е ништо“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)

Покрај короната, Хамилтон ќе ја памети 2020 година со достигнување на рекордот на Шумахер од седум титули и надминување на легендарниот Германец по бројот на победи (91) во Формула 1.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – Легендарниот борец има корона и е во тешка состојба, не бил вакциниран: „Ова не е шега“

ЛЕГЕНДАРНИОТ УФЦ борец Диего Санчез е во болница поради коронавирус и е во тешка состојба. …