Починал францускиот глумец Клод Брасер

Францускиот актер Клод Брасер, кој одбележа генерации со популарните филмови како „Журка“ и „Кампување“ и кој сними околу сто филмови, почина денес на 85-годишна возраст, објави неговиот агент.
„Клод Брасер почина денес во мир опкружен со своите соседи. Тој не беше жртва на ковид. Ќе биде погребан во Париз, во согласност со здравствените прописи, покрај неговиот татко (актерот Пјер Брасер), на гробиштата Пере Лашез во Париз“, рекла Елизабет Танер, која ја води агенцијата Тајм Арт.
Потекнувајќи од долга линија на актери, тој е син на Пјер Брасер и Одет Жуаје и татко на Александар; тој беше популарен и се чувствуваше пријатно и во полициски филм и во комедија. Тој ги сакаше филмот и телевизијата исто како што сакаше и театарот.
Добитник е на две француски филмски награди „Цезар“ и „Легијата на честа“. За повеќе од 60 години од неговата кариера, тој има снимено повеќе од 110. филмови. Тој ќе остане поврзан со улогата на татко на младата Софи Марсо во култниот филм „Журка“ од 1980-тите.

Фото: YouTube printscreen/TVFR

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) НИШТО НЕ РЕШИЛ: Принцот Хари се вратил во Калифорнија и тоа еден ден пред 95. роденден на кралицата!

Иако се шпекулираше дека Хари ќе го продолжи престојот во татковината и ќе го прослави …