(ВИДЕО+ФОТО) Кружен тек под Атлантикот на кој светот му се восхитува

По три години изградба, отворен е голем подводен сообраќаен тунел, Еистрој, кој ги поврзува двата Фарски острови Стрим и Еистрој, лоцирани во Северен Атлантик помеѓу Шкотска, Норвешка и Исланд.

Тунелот Еистрој има две ленти, широк е 10 и пол метри, а заедно со пристапните патишта е долг 11,24 километри. Од неговото пуштање, значително е скратена трасата за локалното население. Наместо 64 минути, кои досега беа потребни за да се премине од главниот град Торшавн до Рунавик, истото растојание сега се минува за само 16 минути.


За да се зголеми безбедноста, ниедна падина во тунелот не е поголема од пет проценти, а најниската точка е 189 метри под површината на водата. Максималната дозволена брзина во тунелот е 80 километри на час.Неговата посебна карактеристика е првиот подморски кружен тек, кој се наоѓа на 72,6 метри под површината на фјордот Скалафјаржур, или на 2.153 метри од влезот на тунелот во Рокинија. Кружниот тек е украсен со металено дел во должина од 80 метри од фарскиот уметник Трондур Патурсон, кое комбинира скулптури и разни светлосни ефекти, а е направено по мерка.


Изградбата на тунелот започна во 2016 година, а на него беа потрошени околу една милијарда евра. Тие планираат да ги платат трошоците во целост со патарината на тунелот, која се наплатува од 4 до 28 евра во една насока, во зависност од должината на патувањето, но и видот на возилото со кое се поминува.


На првиот ден од отворањето, на 19. декември, низ тунелот Еистрој поминале 14.700 возила, а се предвидува дека секој ден ќе го користат околу 6.000 луѓе.

Фото: Скриншот/youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за викенд: БЛИЗНАЦИТЕ ќе добијат интересен повик, ВОДОЛИЈАТА незадоволна од вниманието

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …