(ФОТО) Трагичен крај на инфлуенсерка која се борела со анорексија

Инфлуенсерка која се борела со анорексија починала од срцев удар на 24-годишна возраст. Хоси Марија редовно пишуваше за својата борба со злобно нарушување во исхраната, на Инстаграм, со намера да привлече внимание на сите проблеми што ги носи анорексијата.
Германката Хоси Марија почина откако требало да замине на годишен одмор, рекла нејзината мајка.
Марија, од Кил во северна Германија, редовно водела блог за нејзините напори да ја излекува и надмине анорексијата. Наводно починала откако срцето престанало да чука, пренесува DE24.. Медиумите пишуваат и дека таа починала во прегратките на пријател.
Голема трагедија е и што таа, неколку дена пред смртта, го напишала на Инстаграм:
„Не сакам да бидам еден од десетте луѓе кои умираат од анорексија.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Josi Maria ♡ (@josimariaxx)


Марија споделувала слики од нејзината борба со анорексијата последните тешки години и се обидела да ги предупреди луѓето за опасностите од болеста. Во јуни, таа објави фотографија од теретана со отрезнувачка порака.
„Не, не фотографирам затоа што сум горда на својот изглед. И не, исто така не ги објавувам затоа што сакам да ги мотивирам другите да личат на мене. Всушност, причината што ја објавувам оваа слика е тоа што сум на пат да се борам и сакам да ми се придружите. Сакам да ги споделам своите мисли и да покажам дека активно се борам против анорексијата. Исто така, сакам да кажам дека не треба да се криеме без оглед какви психолошки болести имаме“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Josi Maria ♡ (@josimariaxx)

Анорексија е нарушување во исхраната кое се карактеризира со абнормално мала телесна тежина, интензивен страв од дебелеење и искривена перцепција на телесната тежина. Тоа е крајно нездрав и понекогаш опасен начин да се обидете да се справите со емоционални проблеми. Кога имате анорексија, честопати го поистоветувате слабеењето со самодовербата.
Почетокот на болеста е обично постепен. Лицето почнува да ги намалува оброците, избегнува храна, се жали на варењето, надуеност, болки во стомакот, губење на апетит. Понекогаш редовно зема храна, а потоа предизвикува повраќање. Желбата за храна сè уште постои на почетокот, но со нејадење, апетитот станува сè помал. Ако нешто се јаде, тоа е исклучиво нешто со многу мала калорична вредност, скоро е тешко да се нарече храна: зелена салата, кисели јаболка, лимон… Покрај тоа, тие претежно користат средства за чистење за да се ослободат од тоа малкуто храна што ја јадат што е можно поскоро.
Во исто време, постојат емоционални нарушувања – рамнодушност, депресија, плачливост. Интересот за социјалните односи се намалува или тие се здобиваат со невообичаени карактеристики. Односите со родителите, особено со мајката, се исполнети со агресија и непријателство.
Ако се борите со оваа болест или познавате некој што покажува такво однесување, не заборавајте да побарате помош од психолог или психијатар што е можно поскоро.

Фото: принтскрин&instagram@josimariaxx

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од корона

БУГАРИЈА, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на …