(ВИДЕО) Само Русите можат да си играат на овој минус од 48. степени

Властите на рускиот град Јакутск, еден од најстудените градови во светот, донеле одлука за прекинување на наставата во училиштата поради големиот студ, а учениците ги испратиле дома. Сепак, непослушните деца не постапиле како што им било речено, туку тие истрчале на снегот да си играат.
Видеото што се појави на Интернет, прикажува деца од Јакутск како си играат, без оглед што надвор е минус 48, а еден од коментаторите под видеото на шега вели дека „мора да им ставаат антифриз во млекото“.
„Потребна е храброст да се издржи ваква клима. Но, само Русите можат да играат на овие ледени температури “, напишал друг корисник на социјалните мрежи, пишува Daily Mail.

Во Јакутск училиштата се затвораат на температури од минус 42 до минус 50, во зависност од јачината на ветерот и возраста на децата.
Неколку стотици километри на исток, во најстудениот град во светот, Ојмјакон, помладите ученици од основните училишта мораат да следат настава дури и кога температурата е до минус 52., а постарите на температура од минус 56. степени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

КАКО ПРЕКУ ИСХРАНАТА ДА ЈА ВРАТИТЕ ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА ВО РАМНОТЕЖА: Кај хипо и хипертироидизам одбегнувајте ги ОВИЕ намирници!

За секој случај, пред да направите какви било промени во вашата исхрана, консултирајте се со …