(ФОТО) Облакодер со дупка или гигантска скулптура? Градба од 210. метри од која е тешко да се тргне погледот!

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив.
Во иднина, Sarcostyle може да стане голема туристичка атракција во Њујорк – град што го посетиле дури 66. милиони домашни и странски гости во 2019. година, но кој оваа година страда од пандемија на коронавирусот како и остатокот од светот.

Експертите проценуваат дека туристичката активност во Големото Јаболко ќе се врати на старите бројки за пет години. За тоа време Sarcostyle може да се изгради.
Станува збор за концептуален облакодер висок 210 метри, замислен од турското студио Hayri Atak Architecture and Design како монументална скулптура со големи дупки, што би ја разубавило панорамата на Големото јаболко, поточно на Менхетен.

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив. Уште повеќе, Sarcostyle е дизајниран да светка во текот на денот, овозможувајќи им на заинтересираните љубопитни луѓе да гледаат од сите страни.
Основачот на студиото Хајри Атак тврди дека сакал да дизајнира зграда што потсетува на жив организам. Затоа Sarcostyle одлично се вклопува во панорамата на Њујорк на прв поглед, но не изгледа на ниту една зграда таму.

Фото: Instagram

Извор:punkufer.dnevnik.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Мајка за синот изградила мостови до училиште

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154.000 американски …