(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува.
Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично.
„Се чувствувам навистина одлично! Антителата веќе се појавија по првата доза што ја примив во ноември, а сега ќе видиме каква е ситуацијата откако ја примив втората доза. Првата и втората доза се земаат во размак од 21 ден, а потоа треба да почекате 21. ден за да добиете целосен имунитет. Јас сум веќе прилично заштитен, а на 22. декември, по 42. дена од првата вакцинација, ќе имам целосен имунитет“, посочува д-р Бољевиќ.
Тој вели дека не чувствува никакви несакани ефекти и дека не се грижи за безбедноста на вакцината.


„Јас сум пулмолог и патофизиолог и знам дека вакцината е направена според сите научни принципи. По тежината спаѓам во ризични групи и решив да се вакцинирам. Како што знаеме, вакцината се базира на принципот на вектор на друг вирус – аденовирус. Клучен аспект за нас е дека овој вектор е многу добро истражуван во последните децении. Повеќе од 20.000 луѓе учествувале во клинички испитувања на вакцини и лекови со хумани аденовируси. Аденовирус се користи во вакцините на американската армија уште од седумдесеттите години на минатиот век, што значи дека милиони американски војници се вакцинирани на овој начин“, вели д-р Бољевиќ.
Спутник V, како што наведува, примиле повеќе од 200.000 луѓе во Русија, а американскиот режисер Оливер Стоун, трикратен добитник на Оскар, исто така се вакцинирал со Спутник V.
„За мене воопшто не е чудно што тој реши да се вакцинира со оваа вакцина. Русија има долгогодишно искуство во развој на вакцини. Институтот ‘Гамалеја’ работи на вакцини веќе 40. години. Пред 25. години, тие први произведоа векторска вакцина базирана на вирус“.

Извор и фото: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ЗАПОЧНУВА AKЦИЈА ЗА СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО СИТЕ СКОПСКИ ОПШТИНИ

Во периодот од 18 до 22 мај 2021 година,  ЈП Комунална хигиена–Скопје ќе спроведе акција за собирање …