(ФОТО) ПОТПОЛНО ЈА ЕЛИМИНИРАЛЕ КОРОНА: Во оваа земја тврдат дека повеќе немаат случаи на зараза

Нов Зеланд е единствената земја во светот што досега целосно го елиминираше вирусот корона.
Според зборовите на премиерката Jacинда Ардерн, оваа цел беше постигната и од амбиција, но и од страв, бидејќи дури и на почетокот на пандемијата било заклучено дека здравствениот систем нема да може да се справи со прогресивната епидемија.


Одговорот на Нов Зеланд на појавата на ковид-19 и пандемијата беше меѓу најуспешните во светот, пред Кина, Тајван и Тајланд.
Оваа земја со пет милиони жители имала само 25. смртни случаи кај пациенти со ковид и вкупно 2.100 заразени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …