Под стрес сте? Јадете печурки!

Совети на нутриционист.
Дали сте често под стрес, лесно се нервирате и не можете да одржите самоконтрола во критични ситуации? Збогатете го вашето мени со печурки и ќе ви биде полесно, советуваат нутриционистите.
Богати со триптофан, аминокиселина која помага во контролата на стресот, печурките се најдобриот природен лек за нервоза и раздразливост.


Покрај триптофан, тие содржат и витамини од групата Б (особено Б12) неопходни за нормално функционирање на нервниот систем.
Нискокалорични, богати со растителни влакна и минерали како селен и бакар, инаку моќни антиоксиданти, печурките се идеална храна за сите оние кои сакаат да го зачуваат здравјето и да го забават стареењето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ГРД СУДИР НА ИНТЕРЕСИ: Норвешкиот научник кој ја откри врската помеѓу вакцината на АстраЗенека згрутчувањата на крвта пет години добивал пари од Фајзер!

Кампањата за вакцинација беше сериозно погодена од веста дека вакцината на АстраЗенека формира згрутчување на …