(ВИДЕО+ФОТО) МАЈКА ХРАБРОСТ – И ЈА УБИЛЕ ЌЕРКАТА А ПОТОА ГИ ЗЕЛА РАБОТИТЕ ВО СВОИ РАЦЕ: Филмска приказна за мајката која ги привела убијците на правдата а потоа крваво завршила!

Мексиканката Миријам Родригез, чија ќерка била киднапирана и убиена од озлогласениот наркокартел Лос Зетас, поминала години во потрага по убијците, а на крајот крваво завршила крвава – била застрелана со 12 куршуми пред нејзината куќа пред 3. години.
Нејзината приказна е како на филм. Сè започнало на 23 јануари 2012 година, кога нејзината ќерка Карен Алехандра Салинас Родригез (20) била киднапирана во Тамаулипас, северо-источно од земјата. Група вооружени разбојници на Лос Зетас влегле во нејзиниот автомобил и се одвезле со неа. Иако барале илјадници долари за откуп, тие ја убиле, а нејзините остатоци биле пронајдени на напуштен ранч во 2014 година.


Миријам решила да ги преземе работите во свои раце. Ја пребарувала целата земја во потрага по убијците на нејзината ќерка, дури и од другата страна на границата, во Тексас.
Користејќи лажен идентитет, лажни пиштоли и документи, Миријам успеала да пронајде неколку членови на картелот. Меѓу нејзините цели бил и цвеќар кога го барале со години. Тој продавал цвеќе на улица пред да се приклучи на картелот, а откако ја дознала информацијата за неговата локација, Миријам го нашла во близина на мексиканско-американската граница, каде продавал очила за сонце.

Кога ја видел, тој започнал да бега, но мајката, тогаш 56 годишна го стасала и му се заканила со пиштол: „Ако се поместиш, ќе те убијам“. Го држела скоро еден час додека не се појавила полицијата.
Според Daily Mail, Миријам најмалку 10 криминалци довела пред лицето на правдата. Во една прилика таа дури се сретнала со член на картелот кој рекол дека тие не знаат каде е нејзината ќерка, но дека ќе и помогне да ја пронајде за 2.000 долари. Додека тие разговарале, таа слушнала дека некој преку радио го нарекол „Сам“.


Таа на Фејсбук открила дека Сам е на фотографијата на жена која работела во продавница за сладолед. Со недели чекала да се појави Сам во продавницата. Миријам ја обоила косата црвена и носела униформа од старата работа, за никој да не ја препознае. На крајот, еден полицаец и се придружил во потрагата, сепак, додека бил издаден налог за апсење, Сама го напуштил градот.

Дури во септември 2014. година, синот на Миријам, Луис, го забележал Сам како разгледува шешири во неговата продавница.
Полицијата наскоро го уапсила Сам, кој потоа открил сè што знае, имињата и локацијата на лицата вмешани во убиството на Карен.
Сепак, поради сè што открила,и самата Миријам станала мета. Таа била убиена пред нејзината куќа во 2017 година, со 12 куршуми.

Нејзиниот сопруг ја пронашол како лежи на улица, со раката на пиштолот што го држела во чантата.
Миријам важи за херој во својот град, пренесува Daily Mail.
Полицаецот кој и помогнал за нејзината истрага изјавил: “Никогаш не сум го видел тоа. Деталите и информациите што ги имаше, а самата собра сè, се неверојатни”.

Извор и фото: www.dailymail.co.uk и www.facebook.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Мајка за синот изградила мостови до училиште

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154.000 американски …