Брокулата е витаминска бомба: Еве зошто е важно овој моќен зеленчук да го вметнете во својата исхрана!

Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук содржи изобилство на минерали и витамини, а може да се подготви на различни начини.
Четири минути се доволни за подготовка на дршката на овој зеленчук, а за цветот две и ќе биде „ал денте“ , но ако ви се допаѓа помека, слободно оставете го уште една минута. Додадете лук и маслиново масло во брокулата подготвена на овој начин и ќе добиете одлично и здраво гарнирче за риба или месо.

Одлично за слабеење
Една чаша сецкана брокула има 25 калории, помалку од 5 грама јаглехидрати, многу малку протеини и воопшто нема маснотии, но затоа има многу корисни минерали и витамини.

Силни коски
Брокулата содржи витамин К, кој е клучен за згрутчување на крвта, здрави заби и јаки коски. Овој често заборавен чувар на срцето помага и против кардиоваскуларни заболувања.

Против настинки
За брокулата, исто така, може да се каже дека е одличен зеленчук, со необичен изглед, кој има изобилство на витамин Ц. Во текот на зимските денови, кога преовладуваат грипот и настинката, додадете малку брокула на вашиот оброк, свежо исцеден сок или смути – тоа е убав украс, но и одлично за вашиот имунолошки систем.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …