(ФОТО) Црква чии градители биле ослепени за да не ја повторат УБАВИНАТА!

Црквата Свети Василиј ја покажала моќта на Русија, која таман излегла од војна, а според легендата, која живее до денес, ужасниот руски цар Иван Грозни наредил нејзините архитекти да бидат ослепени, за никогаш повеќе да не можат да направат ваква прекрасна градба…
И покрај Кремљ и Црвениот плоштад и сè друго што го краси главниот град на Русија, за повеќето, првата асоцијација со Москва најверојатно е нејзината величествена катедрала во разни бои.

Ова архитектонско чудо е изградено во средината на 16 век, а градбата била вистински подвиг. Во тоа време, тоа била највисоката зграда во градот, а помогнале и советите од Италија за нова ѕидарска техника. Соборниот храм ја покажал моќта на Русија, која штотуку излегла од војна, а легендата вели дека царот Иван Грозни, откако наредил изградба на црквата, ги ослепил нејзините градители за никогаш повеќе да не направат толку убава зграда.


Со оглед на тоа што идентитетот на архитектот не може да се потврди скоро пет века подоцна, легендата може да биде вистинита. Сепак, денес се смета дека архитектите познати како Барма и Посник Јаковљев се одговорни за црквата Василиј Блажен, со фактот дека многумина веруваат дека всушност станува збор за една личност и дека Барма е прекарот што го имал Јаковљев.

Зградата, официјално позната како катедрала Покровски, на повеќето сè уште им е позната како црква Свети Василиј Блажен. Се состои од 10 славни куполи, секоја со различна боја – сина, зелена, црвена, жолта … Во светот е многу позната по својот бајковит изглед, а го сакаат и туристите, кои годишно ги привлекуваат околу 400.000. Со текот на времето, тој претрпел значителни промени и реставрации, но исто така успеал да го преживее нападот на Наполеон во 1812. година. Исто така, и покрај ужасните предвидувања, Сталин не се осмелувал да го собори. Сепак, црквата ја сменила својата намена во 1928 година, така што до 1990. година таа всушност била музеј, а дури потоа била обновена нејзината првична цел.


И тогаш и денес куполите беа најголемиот шарм на оваа црква. Иако сега се насликани, а катедралата е црвена, се претпоставува дека по нејзината изградба била бела со златни куполи. Сепак, 17 век го донел денешниот изглед, но и денес, поради недостаток на документи, историчарите не можат да го потврдат тоа со сигурност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eli (@eli_flacc_pictures)

Се разбира, заедно со Кремљ и Црвениот плоштад, катедралата била призната и од УНЕСКО, па така таа ја вклучи и црквата Свети Василиј Блажен на списокот на светско наследство.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ТРОГАТЕЛЕН АПЕЛ ОД ЕДНА МАЈКА: „Вашите 100. денари значат живот на нозе за Кристијан!“

Скоро секој ден сме сведоци на трогателни апели од родители за помош во лекувањето на …