ТИНИТУС – Само непријатност или нешто поопасно: Зошто ни зуи во ушите и дали е тоа опасно?

Околу 10% од возрасните имаат некаква форма на тинитус – пулсирачки, отежнато дишење, шушкање, крцкање, шумолење вода, свиркање и слично. И, може да биде многу непријатна и вознемирувачка сензација, но што се крие зад тоа?!
Прогнозата на зуењето зависи од причината и видот.
Кои се причините за тинитус?
Зуењето се јавува кога се јавува една од пречките во преносот на звукот однадвор до центрите за слух во церебралниот кортекс. На ниво на ушниот канал, тоа може да биде акумулација на маснотии во увото (церумен). Во средното уво тоа може да биде воспаление, отосклероза, болест на Евстахиевата туба, секрет во увото.
Во внатрешното уво, каде што има најголем број на причини, може да има оштетување на завршните делови на аудитивниот нерв (старечка глувост, акустична траума, акутна глувост, болест на Мениер).
На патот до центарот на мозокот, можат да се најдат многу причини: тумори на аудитивниот нерв, мултиплекс склероза, последица на повреда на главата, васкуларни заболувања, хипертензија.


Видови на шумови
Шумовите се поделени на еднострани и обострани, а потоа на акутни и хронични. Хроничните понатаму се поделени на „компензирани“ кога пациентот солидно ги толерира и „декомпензирани“ кога се неподносливи и влијаат на спиењето, работата, расположението, волјата за живот.
Лекување на тинитус
Третманот се изведува на неколку начини:
1. Според причината, кога ќе се отстранат причините и така зуењето исчезнува;
2. Лекови за стимулирање на циркулацијата;
3. Во хипербарична комора – во случај на нагло губење на слухот и зуење;
4. Тинитус понекогаш претставува психолошки товар, а потоа се третира со антидепресиви;
5. Понекогаш се користат тинитус маскери, кои произведуваат пријатни и побезбедни звуци;
6. Слушни помагала кои го засилуваат амбиенталниот шум;
7. Техника на потиснување или тинитус терапија за преквалификација заснована на фактот дека аудитивниот систем е поставен така што не ги регистрира сите звуци од околината – ги избира (на пр. Звукот на фрижидерот или часовникот).


На зуењето во увото, доколку не е поврзано со крвниот притисок, не влијание храна и пијалок, а секој тинитус пред сè бара испитување и аудиолошки третман од оториноларинголог.
ДТЛ (Германска тинитус лига) е основана во 1986 година и е најголемата германска организација за самопомош. Причината за нејзиното основање било игнорирањето на овој проблем од страна на лекарите. Затоа, бидете скептични кон големите ветувања за излекување, особено ако понудената терапија е скапа и ветува трајно исчезнување на непријатноста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …