(ВИДЕО+ФОТО) Ќе ви се слоши од првиот трилер за корона!

„Songbird“, првиот холивудски трилер за Ковид, гледа само неколку години во иднината и ќе ви биде лошо. Не само од лошата глума и ефтините приказни.
Голема помпа се појави околу филмот „Songbird“ во најавата. Не е ни чудо, бидејќи ова е првиот холивудски трилер кој се занимава со моменталната пандемија, во продукција на Мајкл Беј („Лоши момци“, „Армагедон“, „Трансформери“), а во една од главните улоги е Деми Мур. Исто така, се развија неколку теории на заговор, чисто за да се зачини атмосферата и – тука, дури и јас што ги заобиколувам блокбастерите, немав дилема дали треба да го разгледам.

За жал, тој не го поправи моето мислење за современото холивудско кино, да не лажеме, филмот е хорор за мене. Заплетот е ефтин, токот е предвидлив, па дури и тој принуден „среќен крај“ е очекуван. Глумата е тотално неубедлива, со некои исклучоци, но за момент имав впечаток дека гледам сапуница за тинејџери. Сепак, во неколку наврати се наежив. Бидејќи во некои детали, „Songbird“ навистина го покажува светот во кој би можеле да се најдеме ако го прифатиме „новото нормално“.

Во тој свет, ковид 23 се шири низ воздухот, а бројот на мртви надминува 100 милиони.
Америка е заклучена, луѓето не ја напуштаат куќата со години и сè е прилагодено на тоа. Само оние кои имаат специјални нараквици можат слободно да се движат – нараквици им се даваат на оние кои се имуни, иако некои успеваат да ги набават на црниот пазар.


Оние кои не се толку снаодливи (и сите се „обични смртници“) се осудени на домашен притвор и имаат единствен контакт со надворешниот свет преку медиуми, прозорци, беспилотни летала и доставувачи кои им оставаат храна во посебна кутија за дезинфекција.

Тие ја мерат температурата секое утро преку апликацијата. Ако се покаже дека нивната температура е покачена, тие добиваат предупредување да не се движат и дека доаѓаат по нив.
И пристигнува вооружен тим луѓе со вселенски костуми и насилно го влече пациентот и сите членови на неговото семејство во „Зона Б“. Ако некој се обиде да помогне – тие имаат дозвола веднаш да пукаат кон него

Врз основа на тоа, лесно е да се развијат разни бизарни меѓучовечки односи, тоа е свет во кој еден млад љубовен пар никогаш не бил заедно во иста просторија, каде што луѓето ги ризикуваат своите животи ако само ја отворат вратата, каде што залудно семејствата се обидуваат да ги сокријат своите болни (кои можеби воопшто не се болни), каде што сите социјални вредности престануваат да важат поради страв и светот е повторно поделен на слободни и затворени, моќни и пожртвувани…

Звучи познато?
Дали е потребно да се каже дека во филмот, дури и кога добрите успеаја некако да извојуваат мала победа, среќниот (или барем малку нормален) крај за „обичните смртници“ сепак остана некаде во воздухот?

Ана Калаба
Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …