(ВИДЕО+ФОТО) Островот Мастик: Тајниот рај за кралското семејство

Поради серијата „Круна“ на Нетфликс, карипскиот остров со мистериозно име – Мастик – повторно се најде во центарот на вниманието. Овој тропски рај било рај за британското кралско семејство со децении.
Во серијата, Мастик е совршено место каде што принцезата Маргарет, сестрата на кралицата Елизабета, бега кога ќе и биде доста од сè.


Во реалниот живот, таа започнала да се одмара на островот во 60-тите години, откако тогашниот сопственик на Мастик, Колин Тенант (сега лорд Гленконер) и дал парцела од 10 хектари земја, на која изградила куќа за одмор.

Многу други познати личности, вклучително и рок-sвезди како МикЏегер и покојниот Дејвид Боуви, таму ги изградија своите екстравагантни вили.
Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, исто така, со години одмораат на мирниот карипски остров, според „Вог“.
Мастик се наоѓа западно од Барбадос и е еден од 600-те острови наречени Гренадини. Почнувајќи од 18 век, островите во регионот биле колонизирани од Британците.
Пред официјалната независност на островот, британскиот аристократ Колин Тенант го купи островот за 45. 000 фунти. Принцезата Маргарет е таа што навистина го прослави Мастикот – така што Тенант сфатил дека островот може да се претвори во приватна оаза на мирот за богатите и славните.

Принцезата Маргарет на островот изградила луксузна вила со пет спални соби. Посетителите можат да изнајмат имот од 27.000 до 64.500 долари неделно, во зависност од годишното време кога би сакале да останат и колку спални (пет или шест) ќе користат.
Маргарет останала на островот со својот љубовник Роди Левин во 1976 година и додека таблоидите ги следеле, тоа донело голема слава на островот.


Кралицата Елизабета првпат го посетила островот во 1977 година. Неодамна принцот Вилијам и Кејт наводно го прославија 6-от роденден на принцот Џорџ таму.
Папараците се строго забранети на островот, па затоа славните го обожаваат ова место. Беспилотни летала исто така не се дозволени, а гостите кои го посетуваат Мастик од други острови во текот на денот можат да посетат само некои делови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Endre Juhász (@endre.juhasz)

На островот нема многу угостителски објекти, но оние што постојат се исклучително популарни и се сметаат за култни места. „Базиловиот бар“, на пример, го води барменот Василиј Чарлс, а биле домаќини на личности како војводата и војвотката од Кембриџ и моделот Кејт Мос.


Според „Вог“, Тенант го спасил Чарлс од велосипедска несреќа во 1970. година и по закрепнувањето му ветил работа на островот. Неговиот бар има и строги правила против фотографирањето. Можеби ова е една од причините зошто луѓето таму се чувствуваат толку пријатно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Кирил Лазаров стартуваше во новата улога: „Подготвен сум и среќен за овој предизвик“

Најмладиот ракометен селектор во нашата историја, Кирил Лазаров ги пречека своите избраници со кои во …