Сите зборуваат за „тестаментот“ на Џеј: Откриени битни работи, а еве што ќе добијат децата!

Истиот ден, поточно вечерта бил организиран собир во делот на Дорчол во чест на Џеј, а соседите и пријателите на пејачот уште еднаш се простиле од него со пијалоци, солзи и смеа, како и додека ги слушале неговите песни во кафеаните.
Пејачот Џеј Рамадановски беше погребан на Новите гробишта во Белград, во Алејата на заслужни граѓани.
На вечниот починок легендарниот пејач, сопственик на најемотивните балади, бил придружуван од членови на семејството, пријатели и колеги кои дошлево голем број.
Истиот ден, поточно вечерта бил организиран собир во делот на Доркол во чест на Џеј, а соседите и пријателите на пејачот уште еднаш се простиле од него со пијалоци, солзи и смеа, како и додека ги слушале неговите песни во кафеаните.

Општо е познато дека Џеј водел вистински боемски живот, а неформалниот „тестамент“ на Џеј е можеби најдобриот показател за тоа. Имено, пејачот поделил се што имал. Единствено што му преостанало е станот во Дорчол, каде што починал, а парите ги третирал како обична хартија без никакво значење.
– Мислам дека нема нешто од наследството. Џеј сакаше да споделува сè. Пред повеќе од дваесет години, додека живееше во Виена, тој имаше сеф во банка. Тој тогаш ми рече: ‘Дојди со мене, ти верувам’. Тогаш имаше околу 470.000 марки, кои ги префрлил во друга банка. Ние му ја носевме торбата за да ги префрли. Тој исто така ми рече: ‘Џони, ако некој нè нападне, знам дека нè намести, затоа што само ти знаеше каде одиме’. Отсекогаш знаеше да се шегува – рекол неговиот пријател Ацо Незировиќ.


Пејачот, кого буквално го сакаа сите, бил со чисто срце и не се грижел за парите, и затоа тој отсекогаш бил и ќе остане омилен, за што Ацко е свесен додека се сеќава како Џеј се однесувал во друштво на „обични луѓе“.
-Дај Боже да остане наследство, да им остане на децата, бидејќи тие се прекрасни и за пример, но не верувам дека тој имал нешто. Тој се’ подели. Парите за Џеј беа хартија како и секоја друга. Тој знаеше да рече: ‘Јас заработив за да потрошам, ќе го потрошам сето тоа’. Никогаш не дозволуваше да се плати, и сите тие беа големи цехови. Тој беше таков. Додека ручаме, тој оди кај келнерот и плаќа. Бевме на свадба во Пула, му се јавувам во три наутро да одиме да си легнеме. Тој не оди, тој останува и во два часот попладне стигнувам до рецепцијата, и тој игра оро со готвачите, келнерите и луѓето што работат во хотелот, и сите кит со банкноти од педесет евра. Тој вели ‘ако, и тие имаат деца,ние земавме пари минатата вечер кога пеев“. Таков беше Џеј“ – признал Ацко.

Извор: espreso.rs

Фото:Принтскрин

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва е полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“: Еве кои македонски претставници ќе се борат за финалето!

Дојде и тој момент…После две години натпревари, поради пандемијата, вечерва ќе се одржи полуфиналето на …