(ВИДЕО) Острог: Манастир во карпа кој е колевка на чуда

Манастирот Острог се смета за едно од најголемите православни светилишта на Балканот. Издлабен во карпа, овој манастир се спротивставува на времето и зачувува богата историја.
Прекрасниот бел манастир во хоризонталната карпа е една од трите најпосетувани христијански дестинации на овие простори. Секој што ја посетува оваа прекрасна зграда сведочи за мирот што го чувствувал, а овој манастир е поврзан со бројни „чуда“ во вид на лекување што наводно ги доживеале некои верници.
Фолклорот вели дека никогаш не се случила никаква несреќа во околината на ова светилиште.
Манастирот е посветен на Свети Василиј Острошки, и се состои од горен и долен манастир. Тие се изградени на местото на најоддалечените пештерски испосници. Изградбата започнала прво во пештера во селото Загорак. По преданието, по еден ден надгледување на работите на манастирот, Василије во сон добил упатства од самиот Бог да го пренесе манастирот во Острошки Греди – каде што зградата посветена на служењето на Бога ќе се спои со природата.


Вук Стефановиќ Караџиќ исто така напишал дека Василије ги поставил темелите на Острог со свои средства од испосницата. Прво изградил пансион за млади монаси, кој станало заметок на денешниот Долен манастир. Мајка на денешниот Долен манастир е црквата Света Троица, а храмот е изграден во 1824. година. Чудата на Свети Василиј се гледаат на фреските во оваа црква.
Долниот манастир игра важна улога и во поновата историја на црногорскиот народ. На 8. февруари 1942. година таму се одржало собрание на кое биле донесени историски важни одлуки за понатамошна борба против германскиот окупатор и организација на нова народна влада.
Важните историски настани, кои не водат кон далечното минато, се исто така поврзани со Горниот манастир. Во текот на педесеттите години на 19 век, црногорскиот војвода Мирко Петровиќ, со само уште седумнаесет соборци, се заклучил во еден манастир и херојски се борел против многу побројната турска војска. Девет дена херојски се бранеле и убивале огромен број Турци кои вршеле чести рации. Од страв дека Турците ќе ги совладаат и ќе ги запалат моштите на Свети Василиј, кнезот Данило, тогашниот владетел на Црна Гора, им наредил да го напуштат манастирот, но само да гледаат да ги извадат светите мошти на Свети Василиј за да не паднат во рацете на Турците. За време на една мрачна ноќ, војниците успеале да излезат и да избегаат со моштите на Свети Василиј Острошки.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Манастир Острог (@ostrog.u.srcu)


Меѓу луѓето кружат бројни приказни за „чудата“ што се случија во манастирот. Најпозната е онаа за американскиот сенатор Вилијам Бар,на кого бил извршен атентат, по што тој имал страшни повреди и морал да користи ортопедски помагала. Се тврди дека Бар го сонувал Острог, кој подоцна на ѕидот препознал извесен Андреја, човек од нашите простори. После тоа, тој го посетил светилиштето, а болката во ногата значително се намалила. А тука е и приказната за лулката со бебето што паднала од карпите, но детето наводно преживеало.
Посетата на манастирот е исто така придружена со бројни ритуали. За посетителот на манастирот Острог е интересно тоа што на парче хартија може да напише желби за неговите живи и починати, кои свештениците на овој манастир ќе ги прочитаат за време на некои од литургиите. Тие во својот дом од манастирот можат да понесат осветена вода, масло, темјан, нафора…Често се носат и икони и крстови направени од тис.
На влезот на пристаништето во Горниот манастир има извор од кој тече света вода, која според традицијата ја чува куќата во која е однесена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ова се ментално најсилните хороскопски знаци

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …