(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен недопирлив на затворање на сезоната во Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Абу Даби, со што заврши годинешниот шампион во Формула 1.
Холанѓанецот ја забележа втората победа оваа сезона на патеката „Јас Марина“, и вкупно 10-та, и со тоа стана првиот возач кој не ги брани боите на Мерцедес, кој славеше во Абу Даби од почетокот на хибридната ера во 2014 година.
Најблиску до Ферстапен беше Валтери Ботас со Мерцедес, додека на третото место на подиумот беше Луис Хамилтон, кој се врати на патеката откако страдаше од коронавирус. Британецот ја освои седмата титула пред неколку недели, а Мерцедес исто така продолжи да доминира во конкуренцијата на конструктори, во која тој е незапирлив осма година по ред.

Големата награда на Абу Даби беше крајно здодевна, бидејќи немаше промени на водечките три позиции. Ферстапен водеше од почеток до крај, пред два Мерцедеси, и сите имаа идентична тактика со едно одење во бокс. И сите тргнаа по нови гуми во 10-от круг, кога возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перез, застана на патеката, па во тоа време беше истакнат периодот на виртуелното безбедносно возило.


Најблиску до првите тројца беше тимскиот колега на Ферстапен, Александар Албон, пред двоецот на Мекларен, Ландо Норис и Карлос Саинс јуниор. Даниел Рикардо успеа да ги надмудри возачите на британскиот тим во Рено откако замина во бокс, сепак, по втората промена на гумата пред последните десет круга, тој загуби чекор зад Шпанецот. Таквиот расплет на Мекларен му го донесе третото место меѓу конструкторите, зад Мерцедес и Ред Бул, и пред Рејсинг Поинт.

Патем, Саинс е под истрага за бавно возење додека одел во боксот, а за потенцијалната казна ќе се дискутира по трката. На крајот, Рикардо мораше да се задоволи со седмото место, но и со најбрзиот круг, кој во последен момент му го „украде“ на Ферстапен, следен од Пјер Гасли во болидот на Алфа Таури. Освојувачите на бодовите ги комплетираа возачот на Рено, Естебан Окон и Ленс Строл во болидот на Рејсинг Поинт, чија борба беше решена на самата цел, со претекнување на францускиот возач.

Хамилтон ја заврши својата седма шампионска сезона со 347 поени, Ботас имаше 124 помалку, додека трет беше Ферстапен со 214.

Следното првенство во Формула 1 треба да започне со Големата награда на Австралија на патеката „Алберт парк“ на 21 март.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …