(ФОТО) Комбинацијата на мед и цимет е вкусна но ќе помогне и за вашето здравје!

Помогнува кај многу болести
Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести.
Медот во комбинација со цимет ста нува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје.
Еве за што се’ е добра оваа мешавина:

Заболувања на срцето
Направете паста од мед и цимет. Мачкајте ја на кришка леб наместо мармалад и редовно јадете ја за појадок.Може и само од смесата, без леб. Ова одлично ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи инфаркт.


Артритис
Две лажици мед и една лажица цимет додајте во чаша со топла вода. Пијте наутро и навечер. Кога редовно се конзумира може да помогне како лек против рак, па дури и да излекува хроничен артритис.


Инфекција на жолчката
Измешајте две поголеми лажици цимет и една лажица мед во чаша со млака вода. Пијте секој ден. Тоа ќе ги уништи микробите во жолчката.

Холестерол
Измешајте две поголеми лажици мед и три лажици цимет во голема чаша со чај. Кога ова ќе го пиете, нивото на холестерол ќе се намали за 10 проценти, за само два часа.

Настинка
Ако имате настинка, земете една лажица мед со 1/4 лажица цимет. Тоа земајте го три дена по ред. Тоа ќе ги реши настинката, хроничното кашлање и затворените синуси.

Болки во стомакот
Медот во комбинација со цимет ќе елиминира болки во стомакот. Со редовно земање можете да искорените чир на желудникот.

Имунолошки систем
Редовното земање мед и цимет во прав го јакне имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси.

Грип
Шпанските лекари откриле дека медот содржи природни состојки кои ги убиваат вирусите и штитат од грип.

Губење на тежина
Варете едн лажица вода со мед и цимет во прав и пијте секое утро на празен стомак, половина час пред појадок. Кога редовно се конзумира помага при губењето килограми.

Здив
Секое утро устата измијте ја со топла вода, измешајте една лажица мед и цимет,изедете. Тоа помогнува да се одржи свежиот здив во текот на цел ден..

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …