(ФОТО) Дали знаевте дека Новак бил толку моќен: Бројки во прилог на Ѓоковиќ!

Со години се води дебата за тоа кој е најдобриот тенисер во светот, а кога тројцата великани се на чекор од пензија, оваа дебата едноставно експлодираше. При проценката на резултатите од последните 14. години, дојдено е до бројки што многумина не ги очекувале.


На 39-годишна возраст, Роџер Федерер сè уште не размислува за крај на играчката кариера, а статистиките велат дека тој заостанува далеку зад лидерите Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал кога станува збор за АТП-бодовите.
Кога ќе го собереме бројот на поени што ги имаа играчите од 2007. до 2020. година, доаѓаме до податоци што ќе изненадат многумина. Имено, апсолутното прво место го држи Ѓоковиќ, кој во тој период освоил скоро 15 илјади поени повеќе од првиот следен натпреварувач!Новак собрал дури 121.320 поени за овие 14 години, додека Рафа е следен со 106.600 поени. На оваа листа е и Швајцарецот со 100.625, додека Енди Мареј е далеку зад нив со поскромни 71.140 поени.
За 14. години, Ѓоковиќ дури шест пати завршил како првопласиран, Рафа го сторил тоа пет пати, Федерер само двапати а Мареј само еднаш!


Новак ја имаше најубедливата сезона во претходните 14.години, освојувајќи дури 16.585 поени во 2015. година, а неговиот прв следбеник, Енди МАреј, имал само 8.945. Скоро двојно помалку! Таа година, Новак забележа нереални 82. победи и шест порази (93,2 проценти) и освои три Грен слем турнири, а на Ролан Гарос го загуби финалето од Стен Вавринка.Таа сезона беше и најголема разлика помеѓу првопласираниот и второпласираниот со 7.640 бода. Највозбудлива беше сезоната во 2016. година, која Мареј ја заврши како првопласиран (12.410) со само 630 поени повеќе од Ѓоковиќ. Да се ​​направи разликата помалку од илјада поени, тоа се случи во 2013. и 2019. година, кога Рафа заврши како најдобар играч на АТП-листата.

Во овој период, Федерер освои 1.0 од вкупно 20. грен слем титули, Рафа дури 18. (од 20), додека Новак освои 17. од најголемите трофеи. Колку беше доминантна „големата четворка“ може да се види од фактот дека само уште тројца играчи ги освоија грен слем турнирите: Вавринка (АО, Ролан Гарос и УС Опен), Марин Чилиќ (УС Опен) и Хуан Мартин дел Потро (УС Опен) .
Ако веќе немате главоболка од бројки, еве уште една информација.


Ако погледнеме само во изолираната деценија, поточно од 2010. до 2019. година, Ѓоковиќ има 105.550 поени, Надал има 85.240, Федерер застана на 74.570 поени, а Мареј е сериозно зад ривалите со 55.892 поени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ЗЛАТНА ТОПКА ЗА МЕСИ: Левандовски „ограбен“ втора година по ред

АРГЕНТИНСКИОТ фудбалер Лионел Меси е добитник на Златната топка на Frans фудбал за 2021 година. …