(Рецет) Оваа вода е најмоќен борец против болести: Пијте го овој напиток 7. дена и гледајте како вашето тело ќе се препороди!

Водата од лук ќе направи чуда за вашето тело
Водата од лук го зајакнува имунитетот и го чисти организмот од токсини, а делува многу моќно против сите видови воспаленија – вирусно, габично и бактериско. Се смета за еден од најсилните природни лекови.
Како да се подготви вода од лук
Излупете едно чешне лук и пресечете го по должина, ставете го во вода, покријте го со чинија и оставете го да стои на собна температура 24 часа. За тоа време, лукот ќе ги ослободи состојките во водата. Испијте половина од водата,а половина чен сочувајте. Оваа постапка повторувате ја најмалку седум пати за еден месец. Најдобро би било пијалокот да се пие во просек двапати неделно.
Овој пијалок ќе го изгради вашиот имунолошки систем, ќе го исчисти телото од насобраните токсини и ќе спречи низа болести, вклучувајќи висок крвен притисок, воспаление, грип, вируси и бактерии, но и најсериозни болести како рак.


Изртен лук
Можеби не сте го знаеле, но изртениот лук е уште поздрав од обичниот лук, бидејќи е посилен антиоксиданс. Неговите антиинфламаторни и антиканцерогени својства, како и моќното дејство врз зачувувањето на кардиоваскуларниот систем, се уште посилни во никулците лук.
Некои растенија, како што се компирот, не се здрави кога ртат, бидејќи тогаш ослободуваат одредени токсини, но тоа не е случај со лукот. Најздрав е кога ќе ‘ртат, бидејќи тогаш ги достигнува своите целосни потенцијали и хранливи вредности.
Затоа, слободно оставете лукот да ‘рти и потоа користете го. Еве како.Половините од ченот што сте ги оставиле надвор од водата, ставете го веднаш во чинија и покријте го со чаша. Оставете го на собна температура. На овој начин, ќе создадете услови слични на стаклена градина и лукот многу брзо ќе пушти никулци. Изртениот лук најдобро се користи свеж, додавајќи го во салати, пијалоци или нафрлен преку јадењето

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …