После две години борба со рак на панкреасот починал познатиот глумец Тихомир Тика Арсиќ

Познатиот српски актер Тихомир Тика Арсиќ починал денес на 64-годишна возраст по долго и тешко боледување, пренесуваат белградските медиуми.
Тихомир Арсиќ, две години, страдал од рак на панкреасот.
„Во мај минатата година се подготвував за филмска улога на човек кој умира од рак. За тој лик се подготвував пет месеци, првпат одев во теретана и тренирав бокс.Кратко пред почетокот на снимањето, кое требаше да трае два и пол месеци и да биде многу макотрпно, превентивно отидов на лекар за подетални прегледи. Бидејќи скоро 20. години не играв толку голема улога во филмот, сметав дека е во ред да се осигурам дека сум добро и дека нема да морам да паузирам. Направив неколку скенери и магнети, иако бев здрав и не чувствував непријатност. Така случајно дознав дека имам рак на главата на панкреасот“, рекол порано за „Глорија “.
Во досегашната кариера има одиграно бројни театарски и филмски улоги. Од 1984 година е член на Националниот театар, каде играше претстави Војна и мир, Ромео и Јулија, Црвена марама, Коштана и други. Добитник е на две големи награди – награди „Златен витез“ и „Раша Плаовиќ“. После тоа, тој се повлече од театарот и се појавуваше само на филмот, повремено.


За прв пат се појави на големото платно во 1975 година во филмот Синови. Тој се здоби со голема популарност во 80-тите, кога годишно излегуваа три филма во кои тој играше една од главните улоги. Во периодот од 1981 година и филмот Ветувачко момче до 1989 година и Бојата во Косово, Арсиќ глумеше во 22 филма, една серија и еден ТВ филм.
Во 90-тите години, Арсиќ се повлече од светот на актерството за прв пат. Сними неколку филмови: Солунците зборуваат, Девојчето со ламбата, Хит на посилните манијаци, Покондирена тиква и сериите Театар во Србите. Тој се обиде и како продуцент во филмот „Условна слобода“ во 2006 година.Повторно беше продуцент, овој пат во серијата Шесто сетило. Подоцна, тој го толкуваше началникот во филмот „Ма не е тој таков“ од 2011 година, како и епископот Николај Велимировиќ во „Стојте галије царске“.
Телевизиската публика имаше можност да го види во улогата на Барон во втората сезона на популарната серија „Убијците на татко ми“. Во текот на 2018 година, тој глумеше во сериите „Деспот на кодексот“ и филмовите „Заспан за војниците“ и „Кралот Петар Прв во слава на Србија“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) НИШТО НЕ РЕШИЛ: Принцот Хари се вратил во Калифорнија и тоа еден ден пред 95. роденден на кралицата!

Иако се шпекулираше дека Хари ќе го продолжи престојот во татковината и ќе го прослави …