(ФОТО) КОНЕЧНО ОТКРИЕНО КОЈ СТОИ ЗАД МОНОЛИТИТЕ КОИ ГО ЗБУНИЈА СВЕТОТ: Ги поставиле од многу интерсна причина – ЕВЕ КАКО СЕ НАПРАВЕНИ!

Група уметници застанале зад мистериозните монолити кои се појавија во различни делови на светот последните недели, а металните скулптури сега се нудат на аукција.
Според светските медиуми, групата „Најпознат уметник“ (Most Famous Artist) објавила слики од монолитот на Инстаграм, велејќи дека чинат 45.000 УСД.
Целиот хаос започнал на 18. ноември, кога се појавила необична метална конструкција среде пустина во Јута, по што во областа дошле голем број посетители кои сакале да видат за што станува збор. Веднаш се појавија теории дека зад сето тоа стојат вонземјаните.

loading...

По околу десет дена, монолитот мистериозно исчезна исто како што се појави, сè додека не се дозна дека го отстраниле 4. локални жители кои биле загрижени дека доаѓањето на голем број посетители ќе ги уништи природните предели на пустината, кои биле недопрени со години.


Сепак, наскоро се појавија монолити во Романија и Калифорнија, а руските научници од Тула дури поставија и еден од нивните монолити за да го промовираат нивниот истражувачки центар. Сепак, тоа беше очигледна шега.
Сепак, уметничката група, со седиште во Санта Фе, ги реши сите дилеми. Тие објавија фотографии од три монолити, по што еден корисник на Инстаграм ги праша: „Дали сте тоа вие?“, На што групата потврдно одговорила. Потоа откриле дека има четврти монолит.


Основачот на групата, Мети Мо, не открил многу за самите инсталации.

“Сè што можам да кажам е дека ние сме веќе познати по изведби од ваков вид, и овој пат нудиме автентични уметнички предмети. Не можам да ви ги покажам сите фотографии сега, но ќе бидат наскоро”, рекол Мо, пренесува Мирор.


На прашањето зошто изведоа ваков уметнички перформанс, Мо изјавил: „Нема подобар начин да се заврши оваа пос**на година отколку светот кратко да помисли дека не контактирале вонземјани, само за да открие дека група уметници стојат зад сето тоа“.
Потоа тие објавиле слики по нарачката кои покажуваат како се изработуваат монолитите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Била СУПЕРМОДЕЛ во 80-тите, а денес ИЗГЛЕДА УШТЕ ПОДОБРО: Таа е доказ дека жените можат УБАВО ДА СТАРЕАТ

Таа чекореше по модните писти во златната ера на супермоделите, кон крајот на осумдесеттите и …