(ВИДЕО) ЦРВЕНО ЗНАМЕ СО ПЕТ ЅВЕЗДИ – КИНА ГО СПУШТИЛА СВОЕТО ЗНАМЕ НА МЕСЕЧИНАТА: Тие се први, после 50. години, на кои тоа им успеало!

Педесет години после САД и Кина го постави своето знаме на Месечината.
Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии на кои се гледа црвено знаме со пет sвездички поставено на површината на Месечината. Знамето е снимено од камера на вселенското летало „Čang’e 5“ пред да ја напушти Месечината во четвртокот и да се упати кон Земјата со примероци од карпи.
Првата земја што го постави своето знаме на Месечината во 1969. година беа САД. Подоцна, САД поставија уште пет свои знамиња за време на следните мисии до 1972. година.
Во 2012. година, НАСА објави дека сателитските снимки покажуваат дека пет американски знамиња сè уште стојат на Месечината, а експертите наведуваат дека тие најверојатно целосно исчезнале поради влијанието на сонцето.

Астронаутот Баз Олдрин реколдека првото знаме е поставено премногу близу до лунарниот модул Аполо и дека тој веројатно бил разнесен при полетувањето.
Медиумите ја пренесувале сликата на кинеското знаме на Месечината за време на нивната прва мисија да слетаат на нашиот сателит „Chang’e 3“. Ландер и Ровер го забележале кинеското знаме на крајната страна на Месечината во 2019. година.
Меѓутоа, во двата случаи, знамето било насликано од надворешната страна на леталото, така што не било вистинско знаме во традиционална смисла, односно ткаенина на столб.
Мисијата „Chang’e 3“ е трето успешно слетување на Кина на Месечината во последните седум години.
Вселенското летало „Chang’e 3“ се одделило од површината на Месечината и наскоро ќе се врати на Земјата, што е прв обид по повеќе од 40. години да се донесат примероци од природниот сателит на Земјата.
Ако сондата се врати на Земјата без тешкотии, Кина ќе биде третата земја што собрала примероци, по Соединетите држави и поранешниот Советски сојуз.
Посочувајќи дека мисијата е технички многу тешка, кинеската јавна телевизија CCTV овој потфат го опишала како една од „најсложените и најчувствителните“ операции во рамките на државната вселенска програма.
Задачата на оваа вселенска мисија била да го пробуши тлото на длабочина од 2. метри во област што досега не е истражена, Океану Бура (Oceanus Procellarum на латински).
Мисијата е нова фаза во кинеската вселенска програма, која постигна голем успех на почетокот на 2019. година, спуштајќи го истражувачкиот лунарен модул на скриената страна на Месечината, што беше прв ваков подвиг во светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ЗА 3. НЕДЕЛИ СЕ ЗДЕБЕЛИЛ 20 КИЛОГРАМИ: Познатиот глумец Марк Волберг непрепознатлив за новата улога!

Марк Волберг порано бил и модел за Калвин Клајн, но и некој што се придржува …