(ВИДЕО) ПРВИ НА СВЕТОТ – Во Русија започнало вакцинирањето против корона вирусот

Граѓаните можат да аплицираат за вакцинација преку Интернет и можат да обезбедат бесплатен термин на една од 70-те локации низ градот
Програмата за вакцинација против коронавирус во Русија започна утрово, а клиниките во Москва прво ќе ги вакцинираат оние кои се најмногу изложени на ризик од инфекција. Со ова, Русија стана првата земја во светот што започна со процесот на вакцинација. Русите ќе ја користат своја сопствена вакцина „Спутник V“, регистрирана во август, пишува Би-Би-Си.
Илјадници луѓе веќе аплицираа за првата од двете вакцинации, иако сè уште не е јасно колку вакцини може да произведе Русија. Производителот се очекува да направи два милиони дози до крајот на годината. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, рекол дека приоритет имаат оние луѓе кои се најмногу изложени на ризик од инфекција, како што се здравствени работници, наставници и професори, социјални работници …

Граѓаните чекаат во редови за да ја примат вакцината

Граѓаните можат да аплицираат за вакцинација преку Интернет и можат да обезбедат бесплатен термин на една од 70-те локации низ градот. Вакцинацијата трае од 8. до 20. часот. Вакцината е ефикасна 95. проценти и не предизвикува големи несакани ефекти, но сеуште минува низ масовно тестирање.
Според новите податоци, 2.441.731 лице е заразено со коронавирус во Русија, а 42.684 починале. Инфекцијата е потврдена кај 28.782 лица во последните 24. часа, вклучувајќи 7.993 во Москва. Во последните 24. часа 508. лица починале од ефектите на вирусот корона.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Како да го подготвите телото за вирусите

Витаминот Ц е штит на целокупниот имунитет, а во моментов најмногу се наоѓа во калинка, …