Сите нуспојави од вакцината против корона

Се’ поблиску сме до вакцинацијата против Ковид-19, што отвора важни прашања. Едно е исто така какви несакани ефекти можеме да очекуваме од вакцините што се споменуваат овие денови.
Повеќето луѓе кои примаат вакцина за Ковид-19 ќе доживеат некои несакани ефекти, особено по втората доза, пишува USA Today.
Сите водечки кандидати за вакцини пријавиле лесни до умерени несакани ефекти. Најчеста е болка во делот од телото каде што е примена инјекцијата, замор и замор на мускулите и зглобовите на еден ден или два.
„Местото на моето рамо каде што ја инјектираа беше малку отечено и воспалено неколку дена, така што не можев да лежам на таа страна или да држам шолја кафе со таа рака“, опишал новинарот кој бил „заморче“ на модерната вакцина.
„Болната рака и неколку дена замор се многу подобри од ковид“, вели д-р Вилијам Шафнер, професор по јавно здравје и превентивна медицина на универзитетот Вандербилт.
Ако некој има негативни реакции на вакцината, веројатно ќе ги забележи во првите шест недели по вакцинирањето, тврдат медицински експерти.


Сепак, долгорочните ефекти на вакцината сè уште не се познати и нема да бидат сè додека не бидат завршени сите клинички студии и ќе се добијат корисни информации од долгорочно следење на вакцинирани лица, кое ќе трае со години.
Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Ковид-19 е особено ризичен за бремени жени, но засега нема податоци за тоа како бремените жени реагираат на вакцините Fizer и Moderna затоа што не биле вклучени во клиничките испитувања. Експертите сè уште расправаат дали вакцините треба да се тестираат на бремени жени, поради можни компликации.
Pfizer и Moderna сè уште немаат објавено информации од третата фаза на студијата за нивото на имунитет што едно лице го стекнува по првата доза од нивната вакцина. Студиите во претходните фази покажаа дека две дози се доволни за да се обезбеди силна и издржлива заштита.
Сепак, иако е докажано дека вакцините штитат од вирусот, нема податоци кои можат да кажат колку може да трае таа заштита, посочува Шафнер.
„Таа заштита може да згасне со текот на времето, и вие повторно ќе станете ранливи“, рекол тој.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Навики што откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Не секој е роден „под среќна sвезда“ – толку многу луѓе знаат многу добро како …