Работа од соништата: За 30. дена лежење плаќаат 11.000 евра

Во Германија се нуви невообичаена и многу добро платена работа. Воздухопловниот центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето, кое трае 60 дена, пренесува Бизлајф.
Од тие 60 дена, 30 одмараат во кревет, а надоместокот е 11.000 евра.
„Но, тоа не се нужно лесни пари. Не е само лежење и одмор“, рекла Андреа Нитче од ДЛР.
Учесниците на студијата мора да останат во кревет 30. дена континуирано, со главата во позиција малку пониска од нозете, односно за 6 степени.
„Особено е тешко за мажите“, објаснува Нитче.
Студијата трае вкупно 60 дена, вклучувајќи две недели прилагодување и две недели последователна грижа.
Слично истражување е веќе спроведено во DLR. Тие се користат за истражување на многу промени што можат да влијаат на астронаутите. Покрај строгиот одмор во кревет, треба да се симулираат ефектите на бестежинска состојба во вселената.
Пријјавените треба да исполнат низа барања. На пример, да бидат на возраст помеѓу 24. и 55. години, индексот на телесна маса или БМИ да им е меѓу 19. и 30. и да бидат високи помеѓу 1,53 и 1,92 м. Покрај тоа, психички и физички подготвени и здрави.
Оние кои мислеле само на пари, честопати не ги исполнувале условите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …