Европската агенција за лекови го брани пристапот за одобрување на вакцините

Европската агенција за лекови (ЕМА) го брани својот пристап за одобрување на вакцината за коронавирус, велејќи дека таа е „најсоодветната можна“, додека Велика Британија веќе даде зелено светло за вакцината на американскиот Pfizer и германскиот Bayontech (BioNTech).
ЕМА треба да се состане најдоцна до 29. декември за да одлучи дали ќе даде одобрение под услов за вакцина развиена од американскиот гигант Pfizer во партнерство со германската фирма за биотехнологија Bayontec.
Од британска страна, неколку членови на владата оценија дека излегувањето од ЕУ и овозможи на земјата да го забрза одобрувањето на вакцината пред нејзините европски соседи со тоа што ќе се ослободи од вообичаените прописи.
Во периодот на транзиција до 31. декември, Велика Британија е технички предмет на регулативите на ЕУ, вклучително и за лекови, но ја одобрила новата вакцина врз основа на итна мерка.
„ЕМА проценува дека условеното одобрување на употребата на вакцината е регулаторен механизам кој реагира најмногу при справување со вонредната состојба предизвикана од сегашната пандемија“, изјавила Европската агенција за Франс прес.
Во итни случаи во јавното здравство, лабораториите можат да побараат условно одобрување од европската агенција за значително забрзување на процесот што обично трае неколку години.
Според европското регулаторно тело, ова значи „цврста и контролирана“ рамка за проучување на лабораториски податоци и важни клинички испитувања пред да донесе каква било одлука.
„Овие се неопходни елементи за да се обезбеди високо ниво на заштита на граѓаните за време на масовната кампања за вакцинација“, додале од Европската агенција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …