(ВИДЕО) Исповед на човек кој примил Оксфордска вакцина:„Повеќе се плашев од корона отколку од вакцина!“

„Повеќе се плашев од добивање на коронавирус отколку од вакцинирањее, вели Бранко Рихтман, микробиолог и истражувач кој живее во Велика Британија и кој ја примил вакцината од Астра Зенека (Оксфорд) пред неколку месеци.
Светските фармацевтски компании се натпреваруваат со месеци да бидат први кои ќе ја направат најефикасната вакцина за коронавирус. Вакцинацијата во некои земји треба да започне за една недела или две, секако до крајот на годината. А, како изгледа истражувањето за вакцини и што велат волонтерите кои учествуваат во доаѓањето до нив?
„Од почетокот на пандемијата, беше јасно дека единствениот начин да се стави крај на овоа е развој на вакцини, и бидејќи сум во науката, знам колку е тешко да се најдат волонтери за истражување. Затоа, кога веќе не работев директно на вакцината, решив да учествувам како доброволец“, изјавил Рихтман за N1 и емисијата Studio Live
Тој вели дека аплицирал преку Интернет преку веб-страницата на Универзитетот Оксфорд, а бил поканет да ја прими првата доза на вакцината во април.
„Ме повикаа на втора доза во јули, но не бев таму, па ја примив во септември“, рекол тој, нагласувајќи дека не знае дали ја примил вистинската вакцина или плацебо. Тие информации не им се кажуваат, додал тој.
На прашањето дали контактирал со заразени лица од моментот кога ја примил вакцината, Рихтман рече дека има луѓе кои се болни, но дека не може со сигурност да каже дека тој не се разболел затоа што ја примил вакцината

“Јас не сум заразен, се тестираме секоја недела, имаме PCR тестови секоја недела, а бидејќи отпатував во Хрватска, бев тука по Англија, постои можност да стапив во контакт со некого, но исто така се придржувам до сите мерки. Има луѓе околу мене што беа заразени, не знам, но се надевам дека не сум заразен поради вакцината“, рече тој.
Рихтман објасни дека успехот на вакцината Оксфорд, во групата што примила половина доза, е околу 90 проценти и додаде дека другата група е онаа што примила две дози, а нејзиниот успех е околу 70 проценти.
“Она што ми се случува следно е да продолжам со тестовите, на секои два до три месеци одам на серолошки тест за да видам дали имам антитела. Добивме порака, не сум во контакт со Астра Зенек, туку со Оксфорд, Астра Зенек е само партнер за производство на големи количини на вакцини … Ни беше кажано дека ако нашата група, луѓе на моја возраст кои не се изложени на висок ризик, ќе дојдат на ред за вакцинација, а вакцината од Оксфорд не е таа што треба да се дава, тогаш тие ќе не известат која вакцина сме ја примиле и ќе ни даде можност да се вакцинираме како и сите други“, објасни Рихтман.
Тој додава дека најавиле почеток на вакцинација во Велика Британија.
„Тие започнаа тука да зборуваат за вакцинирање на луѓе во здравствениот систем и се вели дека ќе започнат со тоа во следните 14. дена. Не очекувам остатокот од населението да започне да се вакцинира пред првата половина на следната година”, рекол тој.
Рихтман исто така вели дека напорно се работи за безбедноста на вакцината Оксфорд.
„Последната масовна вакцина беше против папилома вирусот во 2012 година, таа беше на клиничко испитување само две години, така што не е толку долго. Оттогаш, науката и технологијата напредуваа со големо темпо и тоа ни овозможи брзо да правиме вакцини.Битен е уште еден фактор тука, а тоа е дека работите обично го отежнуваат тоа што кога им давате вакцина на волонтери, тие да бидат изложени на вирусот. Ние сега го немавме овој проблем, имаме пандемија со повеќе од 60 милиони заразени, нема проблем да се постигне статус на безбедност, вакцината е безбедна за релативно краток период, и секако административниот дел, каде што сите земји дадоа пари и се обидоа да го скратат тој административен дел, па вакцината беше развиена брзо без никаков компромис за безбедноста“, објасни соговорникот за N1.
Тој вели дека немал никакви несакани ефекти кога примил вакцина или после тоа.
„Сè беше нормално, како и со огромното мнозинство луѓе кои примаат каква било друга вакцина, немав несакани ефекти. Не се плашев, оваа вакцина не е нова, само делот што ја прави ефикасна со ковид, Оксфордската група произведуваше и вакцини против мерс и сарс, кои работат на вакцини против туберкулоза и ХИВ, биле во различни фази на тестирање на други вакцини врз луѓе“, додаде тој.
„Повеќе се плашев да не се заразувам со ковид отколку да примам вакцина“, нагласил тој.
За тоа колку треба да се има доверба во другите вакцини за коронавирус, Рихтман вели: „Од сите вакцини, само ‘Фајзер’ и ‘Модерна’ се различни во технологијата, тие се вакцини против МРН, а вакцините Оксфорд и Спутник и кинескиот Синопек работат на слични принципи, се користи аденовирус како вектор, да го предизвикаме нашиот имунолошки систем да произведе антитела против протеини на ковиди”.
Проблемот со руските и кинеските вакцини е друг, вели тој, и лежи во „објавувањето на резултатите од истражувањето“.
„Тие не ги објавија резултатите до таа мерка како што ги објавија Модерна, Оксфорд или Бионтех, бидејќи објавувањето на резултатите е најважниот дел од научното истражување, резултатите не можат да бидат валидни се додека целата експертска заедница не ги разгледа вашите резултати и не одлучи дека се валидни“, рекол Рихтман.
Кога ќе ги видиме резултатите од Русија и Кина, ќе можеме да кажеме дека нивните вакцини се безбедни, додал тој.
„Не можеме да веруваме во зборот на претседател или други политичари дека вакцината е безбедна. На крајот, не е важно чија е вакцината, важно е сите да бидеме здрави, не е важно кој политички режим ја разви вакцината”, заклучил Рихтман.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) НИШТО НЕ РЕШИЛ: Принцот Хари се вратил во Калифорнија и тоа еден ден пред 95. роденден на кралицата!

Иако се шпекулираше дека Хари ќе го продолжи престојот во татковината и ќе го прослави …