(ФОТО) Почнува војната за богатството на Марадона: 11. деца и 8. жени ќе се борат за 75. милиони долари

Војната за богатството на покојниот Диего Марадона, расфрлано од Венецуела и Белорусија до Италија и Емирати, ќе биде долга, комплицирана и немилосрдна.

Доста солзи и патос
Откако целиот свет со денови тагуваше за смртта на еден од најголемите фудбалери во историјата, кој почина во средата, изливи на емоции, па дури и патос, ќе бидат заменети со немилосрдна борба за богатството што остана зад великанот.

Марадона од еден брак и три вонбрачни врски има пет признати деца, родени од 1986. до 2013. година. Сепак, уште четири жени тврдат дека имаат вкупно шест деца со Марадона, од кои две во Аргентина и четири во Куба. Сите тие полагаат право на богатството оставено по смртта на големиот фудбалер.

Потрошил скоро половина милијарда долари, но оставил и импресивно богатство
Celebrity Net Worth портал за финансии на славни, проценува дека Марадона заработил околу 500. милиони долари во својата кариера и потоа. Сепак, тој и лудо и трошел. Кокаин, проститутки, алиментација, луксузни недвижнини, најскапи автомобили, најгламурозен накит… направиле после смртта да вреди 75 милиони долари по неговата смрт.

Хулио Чиапета на толку го проценува неговото богатство. Новинарот Кларина, познат аргентински фудбалски хроничар кој објавил ексклузива за смртта на Марадона, додава: „Нема сомнение дека вистинската сапуница за Марадона, војната на неговите наследници за неговото богатство, дури сега започнува“.

Започнува теленовела каква што не сме виделе порано
Теленовелата ќе биде уште понапната и пожестока затоа што Марадона починал без да напише тестамент, што дополнително ја отежнува распределбата на неговиот имот. Засега, петте деца на Марадона се во потрага по него. Ќерките Далма (34) и Џанина (31), родени во брак со Клаудија Вилафане, единствената жена која беше сопруга на Марадона. Потоа синот Диего Јуниор (34), роден во врска со Кристина Синагра, потоа Јана (25) од врската со Валерија Сабалаин и Диего Фернандо (7), роден за време на врска со Вероника Ојед.

Трите ќерки ќе бидат најборбени
Првиот проблем со децата на Марадона е тоа што лошо се согласуваат едни со други. Чиапета вели дека бил изненаден што трите ќерки, за кои се очекува да бидат најборбени во борбата што следи, биле заедно во групата WhatsApp со докторот на Марадона, во која тој ги информирал за состојбата на нивниот татко. Диего Јуниоор, кој е роден и живее во Италија, е изолиран од настаните околу неговиот татко и е единствениот во добри односи со сите полусестри и полубратот.

Диего Јуниор е добар со сите, мајката на Диегито не ги сака неговите полусестри


Чиапета го претставува како личност од блага природа, која никогаш не се наметнувала или гребела за дел од славата или богатството на неговиот татко. Тој посочува дека секогаш искрено го сакал својот татко, иако го признал дури кога Диего Јуниор имал 18 години, а се сретнале само една година порано, така што Диего јуниор влегол во сениорската возраст на теренот за голф каде што играл. Ситуацијата е комплицирана од фактот дека Вероника Оједа, мајка на малиот Диегито, најмалото дете на Марадона, која ќе го претставува нејзиниот син во борбата за наследство, толку лошо се согласува со ќерките на Марадона, што таа не разговара со нив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. …