(ФОТО) Луис Хамилтон позитивен на корона вирус: Го пропушта Сахир

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон нема да се натпреварува во трката за Големата награда на Сахир во Бахреин, бидејќи доби позитивен резултат по тестот на Ковид 19, официјално потврди Формула 1.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by FORMULA 1® (@f1)


Британецот е трет возач на Формула 1 во тековната сезона со позитивен тест за новиот вирус, а пред него трките ги пропуштија Серхио Перез (Силверстон) и Ленс Строл (Германија) поради инфекцијата.
Се очекува Мерцедес што поскоро да објави кој ќе биде замената за 35-годишниот Хамилтон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton)

За да се врати на патеката, на Хамилтон му е потребен негативен тест, па оид знак на прашалник е неговото враќање на последната трка во сезоната во Абу Даби.
Хамилтон веќе ја обезбеди титулата во возачка конкуренција затоа што е на првото место во генералниот пласман со 131 поен повеќе од првиот вицешампион – соиграчот Валтери Ботас.
Трката во Бахреин е на програмата во недела, 6. декември, во 18:10 часот по средноевропско време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – Легендарниот борец има корона и е во тешка состојба, не бил вакциниран: „Ова не е шега“

ЛЕГЕНДАРНИОТ УФЦ борец Диего Санчез е во болница поради коронавирус и е во тешка состојба. …