(ФОТО) Емотивна објава на сопругата на возачот кој гореше пред камерите:„Ова секогаш ми помагаше…!“

Францускиот возач на Формула 1, Роман Грожан преживеа ужасна несреќа на неделната трка за Бахреин ГП во која неговиот болид беше преполовен и гореше скоро половина минута додека тој конечно не успеа да излезе.
Благодарение на безбедносните системи ХАЛО и Ханс во болидот, Грожан го преживеа хоророт без скоро никакви последици, само со изгореници на рацете а денес ќе излезе од болницата.
Секако, неговите најблиски ја доживеаја ситуацијата особено шокантно, а неговата сопруга Мерион Џолс Грожан, новинарка на француската телевизија, објавила трогателна, долга објава на Инстаграм.

“Очигледно, не спиев минатата ноќ. Искрено, не знам ни што да напишам. Само знам дека е во ред да го сторам тоа. Секогаш ми помагаше.
Нема да ве лажам, зборовите полека пристигнуваат. Него ќе го насмее затоа што знае колку сум зборлеста. Тој, кому секогаш му пишував многу, детално.
Потоа не знаев која фотографија да ја објавам. Онаа во пламен? Неговата, на дофат на раката на неговите спасители? Уништени автомобили? Ја ставам оваа малку глупава затоа што и двајцата носиме иста маица од титулата во ГП2. Сè уште понекогаш спијам во неа. Повеќе би сакала да кажам „суперхерој“ наместо „шампион“, но ако е потребно, ќе направиме и специјални. За децата, затоа што така го објаснивме необјаснивото.
Во последно време објавував корисни зборови на Твитер, за да ги заштитам. Го споменав „штитот на љубовта“ што го штитеше. Денес ќе треба да најдете други формули за составување емотивни реченици, за изразување чувства. Ќе ги најдеме заедно. Формули за благодарност, за луѓето од медицинската служба. Формули на пријателство, за Жан Тод и неговата неверојатна хуманост.

Благодарам на сите што ја покажаа својата поддршка, љубов, добрина што е од непроценлива важност за сите нас. Благодарност до семејството на Жулс Бјанки, неговиот татко Филип, на кого мислам цело време, самиот Жулс, Кевин Магнусен за неговите зборови, екипите на Канал + за нивната чувствителност. Некои ќе ги заборавам, простете ми.
Благодарност до нашите деца кои го истуркаа од пламенот. Благодарение на неговата храброст и немилосрдност, неговата сила и љубов, неговиот физички тренинг што веројатно го одржуваше и во живот (Ким, Дан, ве сакам).
Не требаше ниту едно чудо вчера, туку повеќе од нив.
Ве сакам “, напишала сопругата на Грожан.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. …