(Рецепт) Чај кој лекува многу болести: Секое утро испијте една шолја за витко и здраво тело!

Овој неверојатен чај кој лечи многу заболувања се состои од дури пет состојки, а тоа се куркума, ѓумбир, цимет, кардамон и мед!

Поволно делува на целото тело!
Куркума
Лековитите својства на куркумата во моментов се доста популарни.
Куркуминот го намалува воспалението, се бори против ракот и му помага на срцето да го одржи здравјето.

Ѓумбир
Ѓумбирот олеснува мигрена, има антиинфламаторни својства и помага во борбата против ракот.

Цимет
Овој зачин го намалува и регулира шеќерот, лекува вирусни инфекции како настинки, грип и кашлица.

Кардамон
Ако сакате да спречите формирање на тромб, користете кардамон.
Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта, ги чисти бубрезите.

Мед
Медот се нарекува и најздрава храна на планетата.
Дава пријатен вкус на чајот и е извор на енергија за организмот, го зајакнува имунитетот.

Состојки:
половина лажица ѓумбир
половина лажица цимет
1/6 лажица куркума
прстофат кардамон
500 мл вода
1 лажица мед
Подготовка:
Земете 500 мл вода и оставете го на тивок оган. Кога водата ќе зоврие додадете ѓумбир и цимет. Потоа додадете куркума, карадмои и промешајте.
Оставете да врие околу 5. до 10. минути. Оставете да се излади десет минути, а потоа исцедете го чајот и засладете го со мед.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …