Пламенка Трајковска – гудачки квартет на 2 и 4 декември со концерти за деца „Магичен квартет“

Пламенка Трајковска – гудачки квартет ќе реализира концерти за деца со наслов Магичен квартет на втори и четврти декември во општините Ѓорче Петров и Бутел и онлајн.

Концертот на втори декември ќе се реализира во училиштето Ѓорче Петров во 9 часот. Истиот ќе се пренесува во живо онлајн на фејсбук страната на Класика за деца. Концертот во општина Бутел ќе се реализира на отворено на четврти декември во 11 часот.
Програмата на концертите се состои од познати дела од класичниот репертоар и имаат за цел да ја доближат класичната музика пред детската публика. Концертите се интерактивни со анимациски елементи и се мултимедијални.
Во гудачкиот квартет покрај Пламенка Трајковска ќе настапат Наташа Диденко на виолина, Љубица Бошкоска на виола и Александра Јаневска на виолончело.
Пламенка Трајковска заедно со своите музичарки досега имаат реализирано голем број на концерти за деца. Во 2019 Пламенка го издаде ЦД -то со музика за деца со композицијата Карневал на животните од Камиј Сен Санс во адаптација за виолина и пијано.
Концертите се поддржани од Град Скопје во рамките на програмата „Од центарот кон периферијата: Културата како алатка за социјален развој„ како и од општините Ѓорче Петров и Бутел.
Концертите ќе се реализираат во согласност со протоколите за реализирање концерти во пандемија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

„Антолог” најавувa  – „НЕВИДЛИВИ ЉУБОВИ” ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ ОБЈАВЕНА НА СРПСКИ ЈАЗИК

Ве известуваме дека неодамна издавачката куќа „Граѓански форум” го објави српскиот превод на романот „Невидливи љубови” од Владимир …