Перикон диета: Чудотворната исхрана на кралицата Летиција

Шпанската кралица Летиција е несомнено една од најелегантните припаднички на благородништвото во светот. Таа исто така сака и специјална исхрана, која и обезбедува добро здравје и младешки изглед.
Кралицата е приврзаник на диетата „Перикон“, која поттикнува консумирање храна што го намалува воспалението. Оваа диета е создадена од дерматологот Николас Перикон.
Диетата на Перикон е позната и по своите анти-ејџ својства како и повеќе придобивки од кожата. Се смета дека е една од најздравите во светот и се фокусира на долгорочна благосостојба, а не на слабеење.
Оваа диета е полна со хранливи материи и протеини со малку маснотии. Вклучува јадења од слатководни риби како лосос, кои се богати со омега-3 масни киселини. Само таквата храна треба да се јаде во изобилство, како и суровата храна богата со антиоксиданти, како што се бобинки.

                                                                                           Кралицата Летиција
Типичен појадок за Летиција е свежо направено смути, проследено со омлет од белка од јајце и чаден лосос.
Диетската храна „Перикон“ е секогаш едноставна, хранлива и пред се здрава, затоа за ручек и вечера се препорачуваат салати, зеленчук на скара и уште повеќе риба.
Типичен ручек може да биде испечена бело риба на скара врз основа на лиснат зеленчук, прелиена со маслиново масло и свеж сок од лимон. Едноставноста е клучна!

Како дел од диетата „Перикон“, се препорачува да пиете до 3. литри вода на ден. Зелениот чај се препорачува поради неговите антиоксидантни својства. Алкохолот треба строго да се избегнува.
Здравите ужинки како лешници, обичен јогурт, зелени јаболка, бобинки и маслинки се дел од исхраната.

Постојат многу намирници што треба да се избегнуваат ако го следите планот за диета во „Перикон“. Рафинирани шеќери не доаѓаат предвид, како и заситените масти, лебот, тестенините, говедското и тврдите сирења.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Самохрана мајка преуредила стара куќа во модерен простор за 3.000 фунти

Викторија Робинсон (34) од Хертфордшир ја претворила старата куќа во модерен и шик простор за …