Еве кому е препорачано да јаде лимон секој ден: Во состојба е да излекува сериозни болести!

Лимонот е ризница на витамин Ц. Но, неговите здравствени придобивки не застануваат тука. Лимонот содржи пектин (пребиотик) кој помага во намалување на шеќерот во крвта. Лимонот има малку калории, па затоа е корисен при ригорозни диети. Подолу ви ги пренесуваме сите придобивки на лимонот
Лимонот е оптимален извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген, помага при апсорпција на железо од растителна храна. Соодветно внесување на витамин Ц спречува формирање камења во жолчката. Витаминот Ц ефикасно се бори против настинки, ја стимулира регенерацијата на коските.
Лимонската киселина е присутна во сокот од лимон. Не ја намалува pH вредноста, туку ја зголемува (ја алкализира). Со зголемување на pH на урината, лимонската киселина помага во растворање на камења во бубрезите. Тоа помага да се отстрани амонијакот од телото – производ на метаболизмот на протеините.


Д-лимонен
Присутен е во кората.
Д-лимоненот го олеснува воспалението и го нормализира шеќерот во крвта. Д-лимоненот е корисен за патологии на дишните патишта. Затоа, тоа е потребно за луѓе со оштетени бели дробови (по страдање од пневмонија, со астма), пушачи.
Ериоцитринот е антиоксиданс кој се наоѓа во сокот од лимон и кората. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанции покажал ефект врз намалување на воспалението, оксидативен стрес и оптимизирање на нивото на шеќер во крвта. Ериоцитрин започнува оксидација на масни киселини и ја нормализира чувствителноста на хормонот инсулин. Оваа супстанца ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.
Хесперидин
Го намалува оксидативниот стрес и воспалението, го нормализира васкуларното здравје. Хесперидин ја намалува веројатноста за појава на дегенерација на макулата (дегенерација на мрежницата кај постарите лица). Супстанцата го намалува дејството на галактоза, шеќер сличен на глукозата што се наоѓа во млечните производи.
Диосмин
Ја подобрува состојбата на крвните садови. Во комбинација со хесперидин, тој е ефикасен при проширени вени и терапија со хемороиди.


Нобелитин
Присутен е во кората од лимон. Тоа е потенцијален геропротектор.
Кому е особено препорачливо да конзумира лимон:
Пушачи;
Луѓе на диета;
На сите оние кои имаат проблеми со дишењето;
Луѓе кои страдаат од дијабетес;
На оние кои страдаат од гихт;
На лица со бавен метаболизам;
За љубителите на слатки и млечни производи;
Луѓето кои страдаат од проширени вени;
Лица над 60. години.
Зест е најздравиот дел од лимонот и се наоѓа во кората, па затоа се препорачува лимоните да се јадат со кора. Пред да консумирате кора од лимон, измијте го лимонот добро со сода бикарбона.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Сите благодети на кафето: Ги намалуваат шансите за рак, го подобруваат памтењето…

Умерената потрошувачка на кафе (до 4 филџани на ден) всушност го продолжува животот Иако честопати …