ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ – 5. моќни цитати кои го менуваат животот од корен: Кога се ќе тргне надолу, внимателно прочитајте ги овие реченици!

Овие цитати ќе ви помогнат да се вратите на вистинскиот пат
Пред седум години, мојот живот беше како темен тунел. Депресијата со која се соочував беше ужасна. Никогаш не сум била личност склона кон самосожалување или некој што гледа само лошо околу нив. Дури и денес не ми е јасно како паднав во тој маѓепсан круг. Во тоа време, читав многу книги за личен развој, и овие 5. цитати имаа значително влијание врз мене. Овие зборови го сменија мојот живот.
Ако мислите дека сè е лошо околу вас и ви треба мотивација, внимателно прочитајте ги овие зборови:
„Сакаш да знаеш кој си? Не прашувај. Направи нешто. Работите што ги правиме нè дефинираат, а не она што го зборуваме“- Томас Џеферсон
Кога го прочитав тоа, сфатив дека имам многу планови, соништа, желби, но дека не правам ништо во врска со тоа. Јас само зборувам, а тоа не води до целта. Тој ден, кога ги прочитав овие зборови, решив да променам сè. Ја собрав својата храброст и тргнав да ги реализирам своите цели.
Нема да ве лажам, излегувањето од вашата удобна зона е тешко, но дефинитивно вреди. Денес сум успешен претприемач кој живее вистинска бајка.

„Не станува збор за картите што ги имате во вашите раце, туку за тоа како ќе ги користите“ – Ренди Пауш

loading...

Лесно е да се најдат изговори, но поентата е да се најде излез и од најтешките ситуации. Сè зависи од нас, а не од околностите со кои сме опкружени.


„Зборовите што ги кажуваш се претвораат во реалност во која живееш“ – Хафиз Ширази.

Како што гледате во животот, така и ќе ви биде. Променете „Не можам“, „Ако само“ и „Морам“ во „Јас ќе“, „Избирам“, „Можам“.


“Не им попуштајте на вашите стравови. Ако го направите тоа, ќе изгубите контакт со срцето. Постои само едно нешто што ќе ве спречи да ги остварите своите соништа, а тоа е стравот од неуспех”.

Кога ќе се надмине тоа чувство на страв, сè во животот станува возможно, а јас сум чист пример.

„Пречките не го блокираат патот, тие се составен дел од тој пат“ – арапска поговорка.

Научив дека постојат препреки само за да ни покажат колку можеме и да не предизвикаат да правиме поголеми и подобри работи. Тој што ги разбира препреките на овој начин е веќе на половина пат до успехот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова се знаци дека сте телепатски поврзани со некого: Еве како се открива телепатија помеѓу две лица

Ако го чувствувате ова, тогаш сте неверојатно телепатично поврзани со некоја личност! Телепатичното поврзување меѓу …