(ВИДЕО) Победата на Хамилтон во Бахреин во сенка на несреќата на Грожан

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Бахреин, 15-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, што беше обележана со инцидент во кој Роман Грожан скокна од запален болид.

Хамилтон на тој начин ја забележа 11-та победа оваа сезона, и 95-та во кариерата, додека водеше од стартот до целта на патеката „Сакир“. Второто место го зазеде возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, кој исто така доби бод за најбрз круг, додека неговиот тимски колега Александар Албон беше на третата скала од подиумот.
Сепак, сето тоа остана во сенка на големи инциденти, особено оној што се случи во првиот круг. Потоа се виде една од најстрашните несреќи во последните години во Формула 1, бидејќи францускиот возач нагло се сврти надесно, го удри Данило Квјат во болидот на Ред Бул и ја погоди заштитната ограда. Од силината на ударот, оградата е скршена, автомобилот е преполовен и потоа запален, но за среќа Грожан успеал да излезе од него, и благодарение на присебноста и реакцијата на медицинскиот персонал покрај патеката.


Францускиот возач беше веднаш пренесен во болницата за подетални прегледи, но за среќа се спаси од големи повреди. Тој инцидент доведе до одложување на продолжението на трката за скоро час и половина, а кога започна, се виде нова несреќа, бидејќи Квјат го катапултираше возачот на Рејсинг Поинт, Ленс Строл, чиј болид остана наопаку во средината на патеката. Канаѓанецот помина без повреди, додека на патеката излезе безбедносно возило, кое остана неколку круга на неа и повторно се појави во самиот финиш, па трката заврши во тој режим. Безбедносното возило излезе откако му пукна моторот на тимскиот колега на Строл, Серхио Перез, а автомобилот потоа се запали.

Најдобрите тројца ги следеше дуото на Мекларен, Ландо Норис и Карлос Саинс, кои излегоа како победници во борбите со возачите на Рено и Пјер Гасли во болидот на Алфа Таури. Гасли беше шести, пред Рикардо и Валтери Ботас во другиот Мерцедес, кои имаа проблематична трка по исклучително лошиот старт. Освојувачите за поени ги комплетираа возачот на Окон и Ферари, Чарлс Леклерк, додека Квјат беше 11, откако одработи казна од 10 секунди за предизвикување на несреќата со Строл. Тој инцидент го погоди и Себастијан Фетел во болидот на Ферари, кој загуби неколку позиции за да го избегне Русинот и не можеше да се пласира подобро од 13-то место.

Пред две недели во Турција Хамилтон ја обезбеди седмата титула светски шампион, а пред последните две трки во сезоната има 332 бода на врвот од генералниот пласман, Ботас е втор со 201, следен од Ферстапен со 189.
Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува следниот викенд со ГП на Сакира, исто така во Бахреин, но на друга конфигурација на патеката.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – Легендарниот борец има корона и е во тешка состојба, не бил вакциниран: „Ова не е шега“

ЛЕГЕНДАРНИОТ УФЦ борец Диего Санчез е во болница поради коронавирус и е во тешка состојба. …