(Рецепти) ЗАПОЧНА БОЖИКНИОТ ПОСТ А СО ОВИЕ РЕЦЕПТИ НЕМА ДА БИДЕ ТЕШКО: Овие јадења се подготвуваат лесно и со Божја помош!

За православните верници, вчера, 28 ноември, започна Божикниот пост, кој трае до 6. јануари 2021. година.
На крајот од шестнеделниот пост, верниците ги откриваат светите тајни на исповед, покајание и причестување. Постот е темел на христијанскиот пат и прва неопходност на патот на спасението, затоа Црквата смета дека постот е важен за духовниот живот на своите верници, но и многу моќно средство за постигнување на целосно спасение.
Во текот на овие денови, храната се подготвува на вода, додека за време на викендите е дозволено да јадете оброци подготвени со масло, а ние ви претставуваме предлог од 5. јадења што можат да послужат како ручек за време на постот.

1. Крем супа од спанаќ


Потребно е: 1 кромид, 2 чешниња лук, 3 компири, 400 спанаќ, 1 морков, 1 пашканат, сол и бибер, магдонос.
Подготовка: Исчистете го, измијте го и исецкајте го зеленчукот во поголем сад. Додадете доволно вода за да го покриете зеленчукот и варете околу половина час. Потоа иситенте го сварениот зеленчук со миксер и додадете малку повеќе вода и зачини.

2. Ризото од зеленчук


Потребно ви е: 150 грама грашок, 150 грама моркови, 150 гр слатка пченка, околу 1 чаша бел ориз, бибер и свеж магдонос, куркума (по избор).
Подготовка: Зеленчукот сварете го во малку вода и кога е скоро сварен, додадете го добро измиениот ориз. Оставете сè да вари околу десет минути, а потоа тргнете го од оган. Додадете бибер и свеж магдонос и измешајте сè. Можете да додадете куркума по желба.

3. Шпагети во сос од домати


Потребно е: Сос од домати (може да бидат и свежи домати), 2 моркови, 1 кромид, 1 чешне лук, сол и бибер, оригано, пакување на тестенини.
Подготовка: на многу малку вода динстајте ги ренданиот кромид и лук и морков. Кога водата скоро ќе изврие, додадете сос од домати и зачини. Во посебен сад сварете ги шпагетите да бидат ал денте, а кога ќе ги исцедите додадете го сосот и сè лесно измешајте.

4. Грав на вода


Потребно е: 1 главичка кромид, 2 чешниња лук, 2 моркови, 2 пашканати, 300 гр. грав, сол и бибер, ловоров лист.
Подготовка: Потопете го гравот во вода преку ноќ. Наредниот ден истурете ја водата, налијте друга и ставете го на шпорет да зоврие. Кога ќе зоврие, исцедете го и фрлете ја таа вода и истурете друга, чиста вода во гравот. Потоа додадете исечен кромид, морков и пашканат и варете околу еден час. Додадете зачини и тргнете го од оган.

5. Пита со ориз и праз


Потребно е: 1 страк праз, 300 гр. варен ориз, сол и бибер, кисела вода, кори за пита.
Подготовка: Исечкајте го празот и динстајте го во малку вода. Кога ќе се свари, додадете варен ориз и зачини.
Одделете еден лист кора од пита, па посипете го со неколку капки кисела вода, па врз неа стуткајте друг лист кора од пита и наполнете го со многу ориз и праз, завиткајте и ставете во тавата покриебна со хартија за печење. Кога ќе ги додадете останатите кори, посипете сè со кисела вода и ставете го во рерна да се пече околу 20 минути на 200 степени.

Инаку, за време на постот, не се воздржуваме само од мрсна храна, туку и од зли мисли, похотни желби и зли дела, како и од множење молитви, добротворни цели и ревносно практикување на христијанските доблести, бидејќи подвигот на постот е физички и духовен

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Навики што откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Не секој е роден „под среќна sвезда“ – толку многу луѓе знаат многу добро како …