Легендарниот басист на „Рибља чорба“ починал од корона

Бас-гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Миша Алексиќ почина на 68-годишна возраст од последиците од коронавирусот, откако на 13. ноември беше хоспитализиран во КБЦ „Бежанијска коса“, во Белград, Србија.
Имено, Миша бил заразен со коронавирус, а од 13. ноември бил на лекување во КБЦ „Бежанијска коса“, а неодамна неговата состојба се влошила, па завршил на респиратор.
Неговата ќерка Мина Алексиќ неодамна објави емотивен статус на социјалната мрежа Фејсбук.
„Мојот Миша се разболе од ковид и веќе 3 дена е на апарати за дишење. Секој час е негова борба за живот како мојот и на мама за него. Миша би сакал сите наши драги луѓе да знаат кој е лав и борец. Тој би сакал сите луѓе што го сакаат и го почитуваат како мајстор на рок овие денови да бидат со нас и да веруваат дека ќе го победиме еб****т Ковид. Сите мислевме дека е шега и до пред две недели седев со моето семејство на ручек и се смеевме дека не сакаме да носиме маски и разговаравме каде да одиме на забава или ручек. Сега сум останав со двајцата родители во болницата. Исплашена, да, но и јас храбро верувам во среќа и добра енергија. Ве замолувам да ја испратите најсилната енергија во универзумот поради Миша и тој да биде на сцената со гитара што побрзо!“, напишала Мина Алексиќ покрај заедничката фотографија со нејзиниот татко.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТЕШКИ ДЕНОВИ ЗА АЛЕК БОЛДВИН: Адвокатите бараат да се отфрлат обвинувањата за нанесување штета

АДВОКАТИТЕ на холивудскиот актер Алек Болдвин и другите продуценти на „Rust“ бараат од судот да …