Бајага за смртта на Миша Алексиќ:„Се чувствувам ужасно“

Бас гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Миша Алексиќ починал на 68-годишна возраст од последиците од коронавирусот. Неговиот долгогодишен пријател Момчило Бајагиќ Бајага кратко коментирал дека се чувствува ужасно затоа што, како што рекол, починал еден од неговите најдобри пријатели, колеги и кум.
„Мојот пријател почина, дознав пред една минута. Ужасно се чувствувам затоа што почина еден од моите најдобри пријатели, тоа е сè што можам да кажам“, рекол кратко Бајага
Миша бил заразен со коронавирус, а од 13. ноември бил на лекување во КБЦ „Бежанијска коса“ во Белград, а неодамна неговата состојба се влошила и завршил на респиратор. Тој починал денес.
За време на лекувањето, Бајага и неговите „Инструктори“ упатија зборови на поддршка до починатиот музичар.
На својот официјален Инстаграм профил, групата го објави следново:


„Миша Алексиќ, басист на Рибља чорба, кум и голем пријател на Момчило Бајагиќ, е заразен со корона вирус и се наоѓа во сериозна состојба. Според ќерката Мина, Миша бил на апарати за дишење во последните три дена и се бори за живот. Бајага, во свое име и во име на инструкторите, испраќа порака за поддршка до Мишо“, напишаа тие, додавајќи:
„Држи се куме, стар мајсторе. Досега успешно помина низ многу работи, затоа сум сигурен и верувам дека ќе го победиш и ова зло. Веднаш штом се опоравиш, ве чекаме на проба на Таш. Знаете дека има некои работи што не вреди да се свират без тебе. Те сакаат Бајага и тимот!“

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Навики што откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Не секој е роден „под среќна sвезда“ – толку многу луѓе знаат многу добро како …